Hlavní navigace

Dotykové ovládání vítězí

10. 3. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Ovládání elektronických zařízení s využitím dotykového displeje se stává novodobým fenoménem. Dotykové displeje přitom nejsou žádnou novinkou. Jejich historie se začala psát již počátkem 70. let minulého století.

Ke konci století se přitom relativně běžně vyskytovaly v některých průmyslových aplikacích i v řadě notebooků, PDA a mobilních telefonů. Tam ale nevzbuzovaly ani zdaleka takovou pozornost jako nyní.

Opravdovou revoluci a hlad po dotykových displejích odstartoval pravděpodobně až příchod Apple iPhone, který spatřil světlo světa počátkem roku 2007. Zatímco před iPhonem bylo dotykové ovládání využíváno téměř výhradně jako méně či více elegantní náhrada myši, tak iPhone představoval dotyk prstem jako nový, rychlý a elegantní ovládací prvek. Za tento radikální posun však vděčil především technologii multitouch, kdy dotykový displej je schopen detekovat dotyk na více místech a programové vybavení na to umí patřičně reagovat a využít toho.

S příchodem Apple iPhone se tak dotykové ovládání stalo „in" a paradoxně pomohlo obrovskému boomu i „zastaralých singletouch" displejů, které se nicméně aspoň posunuly do oblasti ovladatelnosti prstem namísto stylusu. Vlna šílenství okolo dotykového ovládání navíc byla tak silná, že i jeho skalní odpůrci jako Nokia, musely přehodnotit svůj názor. Zkrátka, kdo nemá dotykový displej, tak má v oblasti chytrých mobilních telefonů problém. Brzy přitom podobná situace nastane i v některých řadách notebooků.

Fenoménu dotykového ovládání totiž využil i Microsoft, jehož „tajné" video na YouTube řadu měsíců před oficiálním uvedením experimentálního multitouch zařízení Microsoft Surface dráždilo chuťové buňky řady IT nadšenců. Nový operační systém Windows 7 tak přinese podporu pro multitouch, která bude znamenat revoluci nejen v oblasti notebooků a tabletů, ale mnohem více možná i v oblastech dalších, desktopových počítačů nevyjímaje.

Dotykové ovládání je přitom pravděpodobně tím nejrychlejším způsobem interakce s počítačem či telefonem. Ovšem tedy za předpokladu, kdy skutečně funguje a funguje rychle. Zatímco myš nejprve musíte uchopit do ruky a pak si v mozku propojit pohyb myši po podložce s pohybem kurzoru po obrazovce, tak u ovládání prstem je propojení přímé a rychlejší. Dalo by se říci, že takovéto ovládání je druhou nejrychlejší alternativou, hned po přenosu myšlenek. Je však nanejvýš důležité, aby operační systém na toto ovládání uměl vždy správně reagovat. Mnohem podstatnější je však také to, aby díky dotykovému ovládání bylo na onom dotykovém displeji za chvilku také ještě něco vidět.

Dotykové displeje nás tak tedy postavily na práh nové generace polohovacích zařízení, nicméně teď bude na vývojových laboratořích, aby představily multitouch displeje, které nejen, že vydrží bezchybně fungovat několik let, ale vydrží při svém používání „neupatlané" aspoň několik hodin. Do té doby se však reselleři mohou těšit z boomu zbrusu nové kategorie příslušenství - leštících hadříků a obalů na telefony s leštící vrstvou uvnitř.

Channelworld_ozveny

(Pozn. redakce: A první kousky notebooků s dotekovými displeji už jsou na světě. Jedna ukázka od kolegů z PC Worldu tady. Pokud jste neviděli video s Microsoft Surface, můžete se podívat zde.)


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
ABSL: Čtyři z pěti center IT a podnikových služeb chtějí více šlápnout do automatizace
ABSL: Čtyři z pěti center IT a podnikových služeb chtějí více šlápnout do automatizace
Synology po roce ocenilo nejlepší české partnery, Aricoma získala double
Synology po roce ocenilo nejlepší české partnery, Aricoma získala double
IDC: Globální dodávky pracovních stanic klesly, zlepšení je ale na obzoru
IDC: Globální dodávky pracovních stanic klesly, zlepšení je ale na obzoru
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?