Deset megatrendů v IT pro rok 2015

Michael Friedenberg očekává, že v příštím roce poroste význam uživatelského zážitku, stejně jako paranoia vedení firem ohledně bezpečnosti nebo význam pozice CDO.

Deset megatrendů v IT pro rok 2015Futurologie vždy stála někde na pomezí selského rozumu, naprostých nesmyslů a zdravé dávky přání a doufání.“ Takový byl v závěr článku o dějinách předpovídání publikovaného roku 2012 v časopise Scientific American.

Kořeny našeho každoroční nutkání předvídat budoucnost sahají až k delfské věštírně ve starověkém Řecku – a kdo jsem já, abych se vzpínal takové úctyhodné tradici? Tady je můj seznam deseti největších změn, které ovlivní náš obor v roce 2015.

10) Štěpení technologických společností po vzoru Symanteku, eBay nebo HP bude pokračovat. Zdá se, že na řadě jsou EMC, CA, BMC a Xerox.

9) Poroste paranoia představenstev ohledně bezpečnosti. Únik dat z Targetu stále ještě rezonuje ve vedení velkých firem. Vidím propouštění dalších CEO spolu s jejich CIO.

8) S rozmachem digitální ekonomiky poroste počet konkurentů na poli podnikového IT. Amazon a Google, kteří již dokázali posunout své pole působnosti za hranice spotřebitelského segmentu, budou brzy následoval Netflix, Uber nebo Facebook.

7) UX (uživatelský zážitek) se stane součástí seznamu základních kompetencí pro CIO. Uživatelský zážitek z hlediska mobility, designu a propojení se společenskými sítěmi se stane určujícím činitelem pro hodnotu byznysu.

6) Data se stanou novým světovým oběživem pro lídry trhu. Většina společností se však bude v datech i nadále bude topit místo toho, aby z nich těžila.

5) Poroste důležitost pozice CDO. Zatímco se pomalu vytrácí zaměření na dynamickou spolupráci CIO a CMO z posledních let, chief digital officer a chief data officer začnou pronikat do domény CIO.

4) Geopolitické hranice zpomalí růst digitální ekonomiky. Očekávejte, že vlády po celém světě zavedou větší kontrolu a vytvoří novou legislativu, která ohrozí „otevřenost“ internetu.

3) 3D tisk se stane narušitelem. Domy, pistole a protézy byly jen první vlnou. Uvidíte, jen 3D tisk naruší podobu tradičních odvětví, jakým je například výroba.

2) Digitální ekonomika otřese základy světové ekonomiky. Dříve uspěšné obchodní modely budou podkopány mobilním, sociálním a daty poháněným internetem. Jeden příklad za všechny: finský premiér Alexander Stubb považuje úspěch Applu (a pád Nokie) za viníka současných ekonomických problémů své země.

1) Role CIO se bude vyvíjet a růst na významu. Šéfové IT se postaví výzvě a zvládnou vše, co bude jejich podnik potřebovat, od skvělého uživatelského zážitku po digitální bezpečnost. (Tahle je moje nejoblíbenější. Šťastný nový rok!)

Autor je prezident a CEO společnosti IDG Communications

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře