Deset IT zpráv, které se dočteme v roce 2012

Meg Whitmanová postaví HP na nohy, kyberútoky budou větší a horší, Oracle a Google se usmíří, atd.

Deset IT zpráv, které se dočteme v roce 2012V předpovědích pro rok 2011 jsme chybovali, když jsme neopakovali předpověď z roku 2010, že Carol Bartz odejde z pozice CEO společnosti Yahoo – bylo jasné, že se to stane, jen jsme to řekli příliš brzy.

Pak znovu, předloni jsme předpověděli, že Oracle koupí Salesforce.com a pro rok 2012 se v tomto nebudeme opakovat, počkáme, jestli se to stane letos. Mezitím však předkládáme predikce pro následujících dvanáct měsíců.

HP se opět dostane na vlnu

Meg Whitmanová bude pro Hewlett-Packard potřebný motor, který mu znovu udá cíl a směr pro rok 2012, což povede ke stabilnímu, i když možná pomalému zlepšení. A na rozdíl od populárního sentimentu WebOS neskončí, nalezne naopak podporu v open-source komunitě.

Kyberútoky se stanou děsivějšími

Rok 2012 se stane rokem, kdy kyberútoky opravdu zasáhnou veřejné služby ve Spojených státech (např. shozením elektrické sítě). Kromě toho budou průmyslové kontrolní systémy v Iránu zasahovány trvalým kybernetickým útokem, vedle něhož bude Stuxnet vypadat jako dětská hračka. Kyber-sabotáže a kybernetické války se stanou realitou, se kterou je třeba počítat.

Apple převezme vedení

Další výzkumné firmy se připojí ke Canalysu a začnou počítat tablety do prodejů počítačů, což ve třetím čtvrtletí přesune Apple na špičku výrobců PC před HP. Tablet iPad 3 bude uveden v dubnu, a s ním se sníží ceny iPadu 2, což povede k dalšímu zvýšení prodejů. Poté, co se Apple poveze na vlně uprostřed roku, jeho prodeje porostou i v druhém pololetí, jelikož se na trhu neobjeví konkurenceschopný tablet.

Windows 8 Microsoftu nepomohou

Na trh budou uvedeny Windows 8 a jejich úspěch bude záviset na množství PC, které se s nimi budou prodávat. Uživatelé, kteří neplánují kupovat nové PC, budou pomalu upgradovat na Windows 7 a nebudou chtít skočit rovnou na 8 (přičemž bude pokračovat trend přesunu k Macům). Z pohledu tabletů Microsoft takto pozdě nezazáří, jelikož uživatelé iPadu jsou do svých tabletů zamilovaní a Android má již také silnou základnu příznivců.

Sbohem

AT&T se v USA nepodařilo sloučit s T-Mobilem, což jej bude stát tučné 4 miliardy dolarů. Operátor získá pouze dohodu o roamingu a jinak nic. Výkonného ředitele Randalla Stephensona, jež se přepočítal, když si myslel, že akvizice projde přes regulatorní orgány USA, to bude stát místo.

Akvizice v mobilní oblasti

RIM bude se svou co-CEO strukturou a klesajícím tržním podílem na prodej (jediným pravděpodobným zájemcem může být Dell) a Jamese Balsillieho a Mika Lazaridise čeká odchod.

Z pohledu konkurentů nebude nedávný nárůst v počtu předplatitelů společnosti Sprint udržitelný, protože se nemůže nadále spoléhat na lákání uživatelů přes programy státní podpory pro lidi s nízkými příjmy. Na konci roku 2012 bude společnost také na prodej.

Připojte se k Larryho síti

Ačkoliv Larry Ellison neprovedl v poslední době významnější akvizici a i když by akvizice RIMu byla facka pro Google, nemyslíme si, že by Oracle kupoval výrobce v oblasti podnikových sociálních sítí, aby se v zde více prosadil. (Možná Yammer nebo Jive?)

Oracle a Google se usmíří

Když mluvíme o Oraclu a Googlu, konečně vyřeší svůj spor ohledně patentových práv kolem Javy. Google odsouhlasí licencování Javy za nezveřejněnou částku.

Facebook vydělá balík peněz a bude čelit realitě

V okamžiku, kdy Facebook přijde s veřejným úpisem akcií a dosáhne předpokládaného cíle jedné miliardy dolarů, bude jeho vedoucí pozice pod stále větším tlakem investorů a akcionářů, kteří budou chtít další výnosy. Cena jeho akcií se však po úvodním úletu vrátí zpět na zem. Síť se bude nadále potýkat s otázkami bezpečnosti pod tíhou nových „vylepšení“, s nimiž tým vývojářů neustále přichází. Realita provozování veřejné firmy se ukáže problematickou a do konce roku přijdou změny ve vedení firmy.

Volby v USA v roce 2012

Barack Obama bude znovu zvolen a porazí republikána Mitta Romneyho kvůli nízké volební účasti republikánů, z nichž mnoho nikdy nemělo podnikatele a bývalého guvernéra Massachusetts příliš v lásce.

Nadále bude pokračovat trend schvalování legislativy zaměřené na kontrolu internetu a on-line obsahu, a stejně tak požadavků na poskytovatele připojení v oblasti správy dat a jejich předání autoritám na požádání. USA se tak budou ocitat stále více v rozporu s EU. Jedním z vedlejších efektů bude pro americké firmy obtížné získávání kontraktů ve státech EU.


Autorka je šéfredaktorkou IDG News Service. Edituje týdenní sloupek WorldBeat, píše týdenní sloupky Top 10 IT zpráv, pomáhá s reportážním pokrytím a psaním v okamžiku, kdy je více zpráv než reportérů a dohlíží na redakci.Komentáře