Čtyři nečekané cloudové prognózy pro rok 2018

David Linthicum podle svého vyjádření nesnáší sestavování prognóz, ale přesto se podělil se světem o čtyři predikce týkající se vývoje trhu cloudových služeb v roce 2018. Očekává obrovskou akvizici, úniky dat z hlouposti, novou terminologii a nástup cloudových poskytovatelů mimo USA.

Čtyři nečekané cloudové prognózy pro rok 2018Nejprve musím říct, že nesnáším sestavování prognóz. V tomto období mě navíc každá PR firma žádá, abych si přečetl cloudové prognózy jejích klientů, které zpravidla bývají mylné a sebestředné.

Proto jsem sepsal čtyři predikce pro oblast cloudu v roce 2018, jaké byste nečekali, ale které vám mohou pomoci při přípravě vaší cloudové strategie v novém roce.

1) Microsoft nebo Oracle koupí Salesforce

Microsoft i Oracle si to mohou dovolit a oba zároveň hledají způsob, jak posílit svůj růst v oblasti cloudu. Salesforce by se v oblasti SaaS nemohlo dařit lépe a představuje proto zlatou husu, která může svému novému majiteli snášet zlatá vejce klidně dalších dvacet let.

2) Idioti způsobí řadu úniků dat

Už jsme se setkali s případy, kdy byla citlivá data volně dostupná kvůli špatnému nastavení veřejného cloudu. Zatím se nic vážného nestalo, ale v roce 2018 přijde záplava úniků dat, za kterými nebude stát hacker využívající slabinu v systému, nýbrž hlupák, který zapomene zavřít pomyslné dveře.

3) Objeví se nové cloudové kategorie

Všichni tak nějak víme, co je to hybridní, veřejný a soukromý cloud, ale tyto termíny se často používají nesprávně. Za tímto sémantickým zmatkem stojí především velcí podnikoví poskytovatelé, kteří si vytírají zadek s terminologií definovanou laboratoří NIST v roce 2008.

Hybridní cloud v jejich pojetí například nabývá podoby tradičního systému propojeného s veřejným cloudem, nikoliv spárovaného veřejného a soukromého cloudu podle definice NIST. Jiní zase nazývají sady virtualizovaných serverů soukromým cloudem, byť jím rozhodně nejsou.

Bude třeba vymyslet nové termíny pro podobné konstrukty a přestat je nazývat tím, čím nejsou. Možná přijdu s vlastnímu návrhy.

4) Poskytovatelé mimo USA začnou zvedat hlavy

V poslední době se v tendrech začínají objevovat noví cloudoví poskytovatelé, například Alibaba. Většina firem žebříčku Global 2000 a státní instituce v USA nad nimi sice ohrnou nos, ale řada jiných organizací se o ně začne zajímat, především kvůli jejich nízkým cenám.

Mimochodem, názory mezi analytickými agenturami se liší, ale podle některých z nich už Alibaba dosahuje vyššího obratu z IaaS než Google.


Autor je uznávaným odborníkem na cloud a konzultantem Cloud Technology Partners, divize společnosti HPE.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Maxim_Kazmin - Fotolia.com

Komentáře