Context: Spojení segmentu 3D tisku a globální IT distribuce je nevyhnutelné

Přestože to zpočátku možná nebude jednoduché, budou si k sobě výrobci 3D tiskáren a IT distributoři muset najít cestu. Podle analytiků společnosti Context je k sobě přivedou jejich zájmy a možnost vzájemné prospěšnosti.

Context: Spojení segmentu 3D tisku a globální IT distribuce je nevyhnutelnéAnalytici ze společnosti Context se domnívají, že zapojení globální IT distribuce může představovat „bod zlomu“ pro segment 3D tisku ve smyslu jeho dalšího rozvoje. Může však jít o relativně trnitou cestu, neboť mladé a dosud poněkud marginální odvětví si zprvu nebude muset rozumět s obřím distribučním trhem, který ročně generuje okolo 135 miliard dolarů.

Odměřenost lze očekávat na obou stranách. Pro velké broadline distributory může být řada výrobců 3D tiskáren příliš malá a neznalá principu fungování prodejních kanálů na to, aby se jimi zabývali. Výrobcům, zejména těm, kteří nabízejí malé a levné stolní tiskárny, se zase může IT distribuce jevit jako obří a vůči nováčkům nepříliš přátelský kolos.

Dokonce i firmy, které na trhu působí delší dobu a vyrábějí dražší profesionální zařízení, jsou zatím spokojeny se svými současnými přímými resellery. Současný rozmach levných stolních tiskáren s sebou však přináší otázku, zda tento model obstojí. Ostatně, najdou se již příklady firem, které vykročily vstříc spolupráci s distribucí a zdá se, že se jim to vyplatilo.

Příliš silná souhra zájmů

Příkladem je společnost XYZprinting, současný lídr světového trhu, která za svůj úspěch podle Contextu vděčí skutečnosti, že prostřednictvím IT distribuce prodává jiné produkty ze svého portfolia. Právě to, že si XYZprinting „tyká“ s distribučním modelem, mu mělo pomoci dostat jeho 3D tiskárny úspěšně na trh.

Pokud má trhu 3D tisku v budoucnu něco skutečně pomoci, bude to HP. To se chystá vstoupit na trhu v roce 2016 a jeho velkou výhodou má podle Contextu být skutečnost, že HP zná distribuci a distribuce zná HP. Právě vstup HP na trh označuje Context jako jeden z možných „bodů zlomu“.

Ať už však bude tou pomyslnou poslední kapkou cokoliv, Context prakticky vylučuje možnost, že by v budoucnu nedošlo ke spojení 3D tisku a IT distribuce. Souhra zájmu zvýšit růst svého obratu na více než pár jednotek procent ročně na jedné straně a zájmu dostat své 3D tiskárny do malých a středních podniků, škol a výrobních závodů na straně druhé je podle analytiků příliš silný.

Zdroj: Context
Úvodní foto: Autodesk

Komentáře