Co prozradil CES o blízké budoucnosti chytrých telefonů

Trendy pro rok 2015 naznačují evoluci, ne však revoluci. Nové modely mají letos především přinést lepší technické parametry, a to i v nižších cenových hladinách.

Co prozradil CES o blízké budoucnosti chytrých telefonůAčkoliv se na veletrhu CES dějí důležitější věci než je uvádění nových chytrých telefonů, v jeho průběhu vždy zazní několik zajímavých oznámení, která nastíní zásadní trendy pro příštích dvanáct měsíců. Letošní ročník nebyl výjimkou.

Výrobci chytrých telefonů mají potíže přinutit zákazníky k nákupu nového telefonu, protože současné modely zkrátka nenabízejí žádné revoluční vlastnosti. CES však ukázal, že nová zařízení přesto přinesou řadu zásadních vylepšení, například lepší procesory, displeje nebo fotoaparáty.

Podívejme se, co předvedli někteří konkrétní výrobci. LG se očividně nevzdává konceptu zakřivených telefonů, neboť představilo nový model G Flex2. Za zmínku stojí, že výrobce zmenšil diplej ze 6 palců na 5,5 a zároveň zvýšil rozlišení na 1080 px.

Zakřivení modelu Flex2, které má přispět k ergonomii a pohodlnosti užívání telefonu, mě příliš neoslovuje. Nicméně zaoblená hrana u Samsung Galaxy Note Edge už je užitečnější – umožňuje zobrazení dalších funkcí a informací po straně hlavního displeje.

Ostatně, i tým LG představil displej se zaoblenou hranou, takže se zdá, že se tento koncept uchytil. Klíčem nyní bude vymyslet aplikace, které tuto hranu dokáží využít tak, aby cokoliv, co se tam zobrazí, bylo užitečné a ne rušivé.


ChannelWorld Awards 2014Celoroční předplatné 4 časopisů a vstupenky na CeBIT zdarma: stačí hlasovat pro IT výrobce a distributory roku 2014. Hlasujte zde.


Dalším trendem pro letošní rok, jakkoliv se to na CES neprojevilo, bude rostoucí počet telefonů vyšší třídy s rozlišením 2560 x 1440 px (známé jako QHD), které již teď nabízejí například Nexus 6 nebo LG G3.

Displeje s vysokým rozlišením se začnou objevovat i u levnějších telefonů. Základní model ZenFone 2 s LTE stojí jen 199 dolarů, ale nabízí 5,5“ displej s rozlišením 1080 px, což je působivé. K tomu přidává 13Mpx fotoaparát vzadu a 5Mpx vepředu. Obecně lze říci, že zákazníci, kteří hledají telefon s nedotovanou cenou pod 200 dolarů letos za své peníze dostanou více muziky v podobě lepších displejů, fotoaparátů nebo podpory LTE.

Vnitřní vybavení modelů Flex2 a ZenFone 2 je zase předzvěstí toho, co nás letos čeká za novinky v technické výbavě. Flex2 je poháněn 64bitovým osmijádrovým procesorem Snapdragon 810, novou vlajkovou lodí z dílny Qualcommu.

Je velmi pravděpodobné, že se procesor objeví v mnoha dalších high-endových modelech. Oproti předchozí generaci nabízí zlepšení výkonu ve všech ohledech, včetně schopnosti využívat rychlejší RAM, zrychlení připojení přes LTE a podpory 4K videa díky grafice Adreno 430.

ZenFone 2 zase nabídne až 4 GB RAM, což by mělo zlepšit výkon při multitaskingu. Vypadalo to, že se výrobci poslední dobou zdráhají zvyšovat kapacitu RAM ve svých zařízeních, ale ZenFone 2 možná v tomhle ohledu přinese změnu.

Asus je na trhu chytrých telefonů stále malou rybou a musí proto nabídnout něco speciálního, aby přilákal zákazníky. Zatímco to Asus zkouší skrze hardware, další menší hráč, Alcatel OneTouch se vydal cestou softwaru.

Nová řada Pixi 3 od tohoto výrobce se vyznačuje tím, že je neutrální z hlediska operačního systému. Telefony mohou běžet na Androidu, Firefox OS nebo Windows Phone. Zákazník si konkrétní systém vybere při koupi. Podobné je to u modelu One M8 od HTC, kde je na výběr mezi Androidem a Windows Phone.

A co si z toho všeho má odnést zákazník? Pokud jsem si v průběhu loňského roku pořídil high-endový model, nejspíš bych si ho letos ještě nechal. Ale pro ty, kteří mají starší model, případně si chtějí pořídit levnější zařízení, bude letošní nabídka velmi lákavá.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: (c) Robert Kneschke - Fotolia

Komentáře