CIO vs. CFO: Kdo schválí rozpočet na vaši zakázku?

Kdo si myslíte, že ve firmě, kam nabízíte své řešení, finálně rozhodne o provedení investice? Bude to ředitel IT, finanční ředitel nebo výkonný ředitel? Zavčasu si to zjistěte.

CIO vs. CFO: Kdo schválí rozpočet na vaši zakázku?Moment, vydržte chviličku. Když jsem to zjišťoval minule, většina CIO (ředitelů IT) byla ve svých organizacích hlavní autoritou pro výdaje na IT a majorita účastníků průzkumu (68 procent) patřila mezi členy výkonné řady ředitelů. Tyto údaje jsme získali před rokem dotázáním 729 IT lídrů v pravidelném CIO průzkumu.

Nyní přicházejí přátelé z agentury Gartner s prohlášením pocházejícím z nedávného společného průzkumu Financial Executives Research Foundation (v překl. nadace pro průzkum mezi finančními řediteli) a Financial Executives International’s committee of Finance and IT (v překl. výbor finančních ředitelů pro oblast financí a IT), že pouze 5 procent CIO má pravomoc schvalovat investice do IT, přičemž jinak tato zodpovědnost spadá pod CFO (finanční ředitele).

Tato data pochází z průzkumu mezi 344 respondenty „kvalifikovanými poskytovat pohled na nasazení technologie v podniku“. Co to vůbec znamená?

Gartner taktéž zjistil, že 42 procent IT organizací reportuje přímo finančnímu řediteli, přičemž tento podíl vrůstá až k 60 % u středně velkých podniků (s obratem 50 – 250 milionů dolarů).

Nu, označte mě za skeptika. V průzkumu CIO pro rok 2011 jsme zjistili, že 44 procent CIO reportuje svým CEO (výkonným ředitelům) a pouze 20 procent se zodpovídá řediteli financí. To je výrazný rozdíl, vážení. Zaznamenali jsme taktéž, že při nákupu IT produktů a služeb CIO ovlivňují všechny fáze nákupního procesu, což dalece přesahuje vliv CFO. Zde je výběr toho, co průzkum ukázal.

Kdo je zodpovědný?

Náš průzkum ukazuje, že ředitelé IT vstupují do každé fáze procesu nákupu technologií v těchto poměrech:

Zodpovědnost za nákup

CIO

CFO

CEO

Autorizace a schválení

57%

47%

45%

Určení podnikových potřeb

47%

28%

45%

Určení požadavků

34%

5%

8%

Doporučení

39%

8%

11%

Zdroj: CIO magazine's 2011 State of the CIO Survey

Nepochybuji, že spolupráce mezi CIO, CFO a CEO orientovaná na byznys by pro zdraví podniku byla kdykoliv jindy důležitější. To je snad jasné každému. Prohlašovat však, že finanční ředitelé vedou proces investic do IT (a dělají rozhodnutí o značce a architektuře) mi nedává smysl. Je to dokonce alarmující. Chce snad někdo po ředitelích IT, aby se starali o finance? Proč by ze stejného důvodu někdo očekával, že bude finanční ředitel dělat osvícená rozhodnutí v oblasti IT?

Přesto však z výsledků plyne jasné ponaučení. Pokud bude o investici v konečném důsledku skutečně rozhodovat osoba, která není odborníkem na informační a komunikační technologie, připravte si ke každé nabídce argumentaci postavenou nejen na efektivitě a výkonu nabízeného řešení, ale zahrnující také úsporu nákladů, návratnost investice a reálné dopady na fungování podniku. To vše v jazyce, kterému nejlépe porozumí úplně každý, nejen na ředitelské pozici.


Doporučujeme také britský pohled na deset problémů, s nimiž se CFO budou potýkat v roce 2012, jež naleznete na sesterském webu CFO world.


Autor působí jako prezident a výkonný ředitel IDG Enterprise, mateřské společnosti magazínu CIO.Komentáře