Chromebooky jsou odsouzeny k neúspěchu

Za měsíc se Chromebooky od Samsungu a Aceru poprvé objeví na prodejních pultech. Jejich prodejní výsledky jsou však na vážkách. Mají vůbec šanci uspět?

Chromebooky jsou odsouzeny k neúspěchuGoogle doufá v převrat v mobilní výpočetní technice a osvobození od tradičních počítačů. Sláva Chromebooku však uvadne. Proč? Tři důvody: kultury, funkčnost a cena.

Web má za sebou dlouhou cestu a Google se neplete v tom, že vše, co chcete dělat, můžete dělat na webu. Tedy, téměř vše.

Jako náhradu desktopové verze kancelářského balíku můžete použít Google Docs (nebo třeba Office Web Apps). Můžete ukládat soubory, fotky či hudbu on-line v cloudových úložištích. Můžete používat webového e-mailového klienta. K dispozici je toho poměrně dost.

Existují však věci, které na webu zatím dělat nemůžete - například hrát Portal 2 nebo Minecraft. Navíc život v cloudu vyžaduje notné přizpůsobení se. Nelze zapomenout ani na silný faktor důvěry při ukládání celého svého života on-line. Stačí malý problém, kdy se nedokážete připojit k internetu, a Chromebook se stává obyčejným těžítkem.

V okamžiku, kdy lidé překonají tuto kulturní změnu, lze považovat Chromebook za dostatečně funkčně vybavený. Stále přitom ale nedosahuje šíře funkcí, které již nyní nabízí notebooky. Každý netbook či notebook dokáže využívat Google Docs, Webmail nebo Amazon Cloud Player. Ve své podstatě je notebook ještě lepší, protože umožňuje si vybrat webový prohlížeč bez omezení na Google Chrome.

Chromebook není lehčí ani menší než standardní netbook. Dokáže nabootovat rychleji a má delší výdrž na baterii než plnohodnotný notebook. To však dnes nabídne většina nebooků. Zásadním rozdílem mezi oběma volbami je fakt, že s netbookem můžete dělat cokoliv co s Chromebookem a přitom navíc všechny další aktivity, které PC umožňuje.

Pořídit si Chromebook je jako koupit si televizi, která dokáže přijímat pouze některé kanály, ačkoliv si můžete vybrat televizor za stejnou cenu s kompletní nabídkou stanic. Chromebooky se budou v retailu prodávat za cenu od 350 do 500 dolarů. Např. na BestBuy.com však naleznete přibližně patnáct netbooků s cenovým rozpětím mezi 230 a 530 dolary.

Pokud by se cena Chromebooku pohybovala mezi 100 až 200 dolary, bylo by jednodušší rozlišit hodnotu, kterou nabízí. Chromebook je však v podstatě handicapovaný netbook, který stojí stejně nebo dokonce více než některé netbooky s podstatně širšími možnostmi.


 

Autor působí jako publicista v PCWorld, Diskuss a blogger na Net Work.Komentáře