Český trh PC v prvním čtvrletí 2011 očima analytika IDC

Český trh s počítači zaznamenal v prvním kvartále třetinový propad. Výsledky trhu komentuje Petr Švagrovský, analytik společnosti IDC.

Český trh PC v prvním čtvrletí 2011 očima analytika IDCČeský trh osobních počítačů se podle dat IDC v prvním čtvrtletí roku 2011 v meziročním srovnání. Celkem výrobci za první tři měsíce letošního roku na trh dodali 191 tisíc kusů PC. Na poklesu se podílely jak stolní počítače (meziročně -21,9 %), tak notebooky, kde byl propad ještě výraznější, a to o 33,5 % oproti stejnému období loňského roku.

K poklesu na trhu notebooků přitom naposledy došlo ve druhém čtvrtletí roku 2009, tedy v roce, kdy se na českém trhu IT nejsilněji projevila světová ekonomická krize. Kromě tohoto výpadku český trh notebooků celou dekádu rostl až do konce loňského roku.

Vývoj trhu osobních počítačů, dosud tažený především spotřebitelskou poptávkou, doznal v prvním kvartálu zásadního zvratu, když se počet PC dodaných domácím uživatelům scvrkl téměř na polovinu. K této situaci přispěly tři hlavní faktory - vysoký stav zásob na konci roku 2010, pokles spotřebitelské důvěry vlivem zhoršené příjmové stránky domácností a možnost volby nejen mezi jednotlivými formami PC (tradičními desktopy, all-in-one desktopy, notebooky a mini-notebooky), ale i počítačům stále více konkurujícími multimediálními tablety a dalšími zařízeními. Uvedené faktory se projevily nejsilněji na trhu mini-notebooků, na kterém společnost IDC zaznamenala meziroční propad objemů o dvě třetiny, a to při současném velkém poklesu cen.

Vůdčí postavení v objemu dodaných PC si udržela společnost HP, která dominovala jak na trhu stolních počítačů, tak na trhu notebooků. Na druhém místě se umístila společnost Dell, přičemž dosáhla svého nejvyššího tržního podílu na kvartální bázi za posledních deset let. Společnost Acer se posunula ze druhého na třetí místo.


Autor pracuje pro společnost IDC jako analytik českého a slovenského trhu PC, serverů a diskových úložišť. Více informací o aktuálních studiích IDC získáte na stránkách www.idc.com.
Úvodní foto: IDC

Komentáře