Bezpečnost: jistota všech jistot

V dnešním bouřlivém světě ICT pluje jedna stabilní loď, která by se mohla jmenovat „Jistota“. Mohla, kdyby se nejmenovala „Security“. Trh, který hlásá růst. Spočívá budoucnost bezpečnosti v produktu nebo službě?

Bezpečnost: jistota všech jistotNa rozdíl od jiných oblastí a oborů, které zažívají raketové nástupy i strmé pády, představuje bezpečnost velmi solidní jistotu dlouhodobého růstu a stability. Jistě, dnes v této oblasti působí kdekdo a nabízí kdeco, ale právě to svědčí o skutečnosti, že jde o zajímavou dojnou krávu.

Sedm procent růstu podle Gartnera

Stačí se přitom podívat na nejnovější čísla zveřejněná společností Gartner, podle kterých bude letošní celosvětový trh s ICT bezpečností představovat obrat ve výši 16,5 mld. USD. Z pohledu meziročního nárůstu, pak jde o velmi solidních sedm procent. Oblastí, které by se něčím podobným mohly pochlubit, moc není. Navíc v případě ICT bezpečnosti jde o stabilní růst: mnohé jiné technologie tu dnes jsou a zítra po nich neštěkne pes.

Potvrzuje to i doprovodný komentář Gartnera k výše uvedeným číslům: „Většina segmentů s bezpečnostním softwarem během příštích let poroste. Očekáváme zároveň větší rozdělení trhu mezi zavedené značky a nové technologie. Bezpečnost každopádně zůstane jednou z nejrychleji rostoucích oblastí na softwarovém trhu.“ A dále: „Nejsilnější ale budou softwaroví dodavatelé, kteří dokážou nabídnout vyvážený mix distribučních kanálů, flexibilitu v dodacích podmínkách, zajistí příjmy jak z prodeje, tak z obnovování smluv, nabídnou SaaS (Software as a Service, software jako službu) či open source a outsourcing.

Bezpečnost jako služba

Právě model SaaS by měl v nejbližších dvanácti měsících dle Gartnera silně posilovat na úkor (nebo společně s) tradičními modely. Ze střednědobého hlediska se pak vyplatí vsadit na technologii IAM (Identity and Access Management, řízení identit a přístupu), která by měla do roku 2014 narůst na celosvětový objem 12 mld. USD.

Zkrátka a dobře: na první pohled všední bezpečnost skutečně nabízí onu v úvodu zmíněnou jistotu a stabilitu. A jako takovou si ji asi jen těžko můžeme dovolit ignorovat.


Tomáš Přibyl je novinář, konzultant a publicista na volné noze. Působí především v oblasti informační bezpečnosti a špičkových (kosmických) technologií.Komentáře