Thomas Krenn Hyper-V servery

S Windows Server 2016 firma Microsoft nabízí řadu inovací v oblasti virtualizace a vysoké dostupnosti. Spolu s novou kontejnerovou technologií, zejména s Hyper-V kontejnery, vyvstávají další otázky týkající se plánování hardwaru serverů. Společnosti, které přejdou na Windows Server 2016, budou chtít používat nové funkce. Je samozřejmé, že hardware serveru by tomuto záměru měl odpovídat. Server musí podporovat nové schopnosti Windows Server 2016 tak, aby bylo možné jej škálovat dle požadavku zákazníka.

Thomas Krenn Hyper-V serveryKlíčové vlastnosti, které mají vliv na konfiguraci hardwaru: 

 • Docker kontejner v systému Windows Server 2016 s názvem "Windows Server kontejner" 
 • Hyper-V kontejner, jako speciální varianta kontejneru 
 • Nano-Server 
 • Storage Spaces Direct 
 • Storage Replica 
 • Shielded VMs 

Procesor 

Bez ohledu na nové funkce systému Windows Server 2016 a serverové služby, které využívají procesor serveru, musí procesor splňovat jisté minimální požadavky: 

 • 1,4 GHz 64-bit procesor 
 • 64-Bit kompatibilita 
 • NX a DEP 
 • CMPXCHG16b, LAHF/SAHF a PrefetchW 
 • Second Level Address Translation (Intel Extended Page Table (EPT) neo AMD Nested Page Table (NPT)) 

Rozšíření paměti 

Při konfigurování serveru hraje velkou roli velikost paměti, která může být v serveru nainstalována. Smysluplné se pak zdá vybírat takové servery, které mohou využít 768 GB paměti. Tím je například Thomas-Krenn server s označením 1U Intel Dual-CPU RI2108+. Ve větších řešeních by servery měly přirozeně podporovat paměti více. Paměť serveru by měla být dokonale chráněna proti chybám, například využívat funkci ECC (error correction code). 

Hardware s kontejnerovou technologií 

Virtualizace Enterprise Serveru na konvenčních technologiích přináší některé nevýhody. Jednou z nich je to, že operační systém na virtuálním serveru vytvoří zatížení, a tím i zbytečně využívá prostředky a zároveň vytváří bezpečnostní rizika.
Pokud se spustí kontejner, není třeba spouštět celý operační systém. Výhodou je nižší zatížení serveru a větší bezpečnost.

Kontejnery vedou k malým virtuálním serverům 

Kontejnery jsou menší než virtuální servery, vyžadují méně zdrojů a jsou tímto také bezpečnější. Kromě toho zde může běžet podstatně více virtuálních aplikací než u běžných virtuálních serverů. Hostitelský kontejner může tedy pracovat několikanásobně více než srovnatelné virtuální počítače. Síť, ukládání dat, paměti a další hardwarové prostředky musí být neustále k dispozici.

Windows Server 2016 byl vydán s řadou inovací, které by mohly být pro určité uživatele zajímavé. Speciálně pro ty uživatele, kteří potřebují pokročilý software nebo chtějí využívat virtualizaci. Současné technologie vyžadují kontejnerový High Availability koncept jako nedílnou součást operačního systému pro servery. 

Nové nároky na hardware spojený s těmito funkcemi je jedinečný. Windows Container zvyšuje bezpečnostní požadavky, jako jsou nano-server, Storage – Replica, Storage Spaces Direct a Shielded VMs. Ovšem v současné době dostupné servery vhodné pro nasazení systému Windows Server 2016 jsou dobře vybaveny pro použití s novým systémem, takže modernizace základny Windows není v rozporu s výše uvedenými body.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: VUMS Datacom

Komentáře