Termostatické hlavice na radiátor jsou vhodným řešení pro regulování teploty v místnosti

Spotřeba energií bývá obvykle velkou položkou v rodinném rozpočtu. Aby vás každoroční vyúčtování opět nevylekalo, je vhodné se podívat po možnostech, jak ušetřit. Jednou z možností jsou také termostatické hlavice na radiátory. Díky nim je možné ušetřit až čtvrtinu nákladů. Jak fungují a podle čeho je vybírat?

Termostatické hlavice na radiátor jsou vhodným řešení pro regulování teploty v místnostiJak funguje termostatická hlavice

Pravidlem je namontovat termostatické hlavice na každý radiátor v jednotlivých místnostech. Hlavice pracuje jako termostat, který má v sobě teplotní čidlo. Vy si nastavíte požadovanou teplotu, kterou čidlo hlídá a podle potřeby otevírá nebo zavírá ventil s teplou vodou. Výhodou termostatické hlavice je hlavně její jednoduchá obsluha. V každém pokoji si můžete nastavit jinou teplotu. V ložnici třeba budete topit na méně stupňů než v obývacím či dětském pokoji. Touto regulací pak ušetříte docela zajímavou finanční částku.

Jaká je nabídka na trhu?

Základní verze hlavice je manuální se stupnicí od 1 do 5, kdy stupeň jedna značí nejmenší teplotu vytápění a pětka tu nejvyšší. Vyspělejším modelem je pak digitální termostatická hlavice, která má na sobě displej, kde teplotu nastavujete ve stupních Celsia. Některé hlavice jsou také programovatelné – nastavíte na nich teplotu pro různé části dne. Je to výhodné zejména tehdy, když nejste doma, není třeba prostor tolik vytápět. Zcela speciální jsou chytré termostatické hlavice s možností připojení na Wifi. Bývají obvykle součástí inteligentní domácnosti. Lze je ovládat i na dálku pomocí chytrého mobilního telefonu.

Instalace termostatických hlavic

Hlavice na radiátor se instalují buď vodorovně, nebo svisle. Jestliže máte doma podlahové vytápění, bude mít termostatická hlavice na sobě ještě externí čidlo pro měření teploty podlahy. Vyměnit staré hlavice za termostatické není nikterak náročné.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: {Irena Maslova} / Shutterstock.com

Komentáře