Smažení nemusí být vždy jen nezdravé

Horkovzdušná fritéza může být zdravější variantou při hřešení smaženým jídlem. Novinka z velké části nahrazuje smažení v oleji horkým vzduchem a je tak zapotřebí jen minimální množství oleje.

Smažení nemusí být vždy jen nezdravéKaždý z nás si čas od času rád pochutná i na nezdravých jídlech smažených na oleji jako jsou notoricky známé hranolky nebo česká klasika smažený sýr.

Kdo si však chce udržet štíhlou linii a dopřát svému tělu trochu kvalitnější pokrmy, smaženým jídlům se obvykle vyhýbá. Řešení tohoto problému při tom může být docela snadné. Klasické fritovací hrnce a pánve s litry oleje dnes dokáže nahradit horkovzdušná fritéza.

Výborný pomocník do kuchyně

Elegantní horkovzdušná fritéza je poměrně čerstvá novinka na trhu, která supluje funkci fritovacího hrnce, při čemž nahrazuje smažení v oleji horkým vzduchem. Pro přípravu hranolků a dalších oblíbených smažených pochoutek tak za pomoci horkovzdušné fritézy vystačíte jen s minimálním množstvím oleje.

Nevýhodou však může být to, že příprava jídla pomocí tohoto produktu je pak časově náročnější. Kdo si ovšem potrpí na kvalitních a zdravých pokrmech, musí počítat s tím, že nějaký čas do vaření musí investovat.

Jaké existují typy horkovzdušných fritéz? 

Cirkulace horkého vzduchu je základním funkčním mechanizmem každé horkovzdušné fritézy. Horký vzduch, který vzniká zahříváním pomocí topného tělesa umístěného pod víkem nádoby, ohřívá vložené potraviny, díky čemuž pak můžeme jídlo připravovat ať už smažené, pečené nebo grilované. Prakticky existují tři základní typy horkovzdušných fritéz.

Halogenová fritéza 

Jedním ze způsobů, jakým se vzduch ve fritéze může ohřívat, je halogenové světlo, které zahřívá potraviny a vy můžete přes průhledné víko sledovat proces smažení, pečení nebo grilování. Halogenové fritézy bývají ovšem cenově dražší.

Statická fritéza

Levnější varianta je fritéza statická, která má ovšem tu zásadní nevýhodu, že potraviny se v ní připravují nerovnoměrně a vy je musíte postupně obracet a promíchávat.

Dynamická fritéza 

Řešením pak může být fritéza dynamická, která je opatřena lopatkou nebo míchacím ramenem, které pokrm v průběhu vaření promíchávají. Jídlo však musí být nakrájené najemno, a tak klasický vídeňský řízek v ní třeba neusmažíte.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: leungchopan / Shutterstock.com

Komentáře