Proč je certifikát SSL nutností pro váš web?

Víte, co je to certifikát SSL? Jak ho na svých či cizích stránkách poznáte? A proč ho pro své webové stránky nezbytně potřebujete, pokud chcete, aby se u vás návštěvníci nebáli?

Proč je certifikát SSL nutností pro váš web?Certifikát SSL se bezprostředně týká bezpečnosti. Tu přitom utváří více komponentů, mezi které patří zejména firewall, antimalware a právě SSL certifikát. První dva komponenty ochraňují server a samotnou webovou stránku, zatímco SSL certifikát chrání vaše data a transakce. 

Web s visacím zámkem 

Stránku zabezpečenou certifikátem SSL poznáte jednoduše. Pokud před doménou v adresním řádku prohlížeče stojí „https“ a zobrazuje se symbol zeleného visacího zámku znamená to, že webová stránka SSL zabezpečení má. Pozor na záměnu s „http“ – na pohled malý rozdíl značí úplně jiný protokol, který vám s aktuálními požadavky na zabezpečení moc nepomůže. 

SSL je zkratkou, která stojí za Secure Sockets Layer. Jedná se o technologii, která chrání například uživatelská jména, kreditní karty a další osobní informace vašich zákazníků před internetovými zloději a to tím, že vaše data a připojení překryje vrstvou jiných dat, čímž je zašifruje. 

Účinná ochrana údajů a transakcí 

Pokud na svém webu něco prodáváte, určitě byste měli data svých zákazníků, která zadávají například při placení, chránit. Certifikát SSL se vám ale hodí i v případě, že nemáte prodeje na webu nastavené. Vašim zákazníkům říká, že jste legitimní vlastník webové stránky a prohlubuje jejich důvěru k vaší službě. Pokud zatím certifikát na svém webu nemáte, lze na něj snadno přidat.  

Někteří poskytovatelé nabízejí certifikaci SSL už v ceně hostingu, u jiných je nutné zakoupit si tuto službu zvlášť a na webu pak certifikát aktivovat. SSL v ceně hostingu představuje nekomplikovanou volbu pro případ, že se touto záležitostí nechcete moc zabývat, ale může se vyšplhat cenově výš. Následná aktivace SSL na webu je pak dostupnou možností pro většinu uživatelů a u kvalitních poskytovatelů hostingu se jedná o záležitost na několika minut.

Vyšší pozice ve vyhledávačích 

Certifikát SSL se na webu vyplatí i proto, že Google bere takto zabezpečené stránky vážně a upřednostňuje je ve výsledcích vyhledávání. Většina webů se už dnes bez tohoto certifikátu neobejde, zvlášť pokud se jedná o banky nebo e-shopy. Pokud má web pouze protokol „http“, Google před doménou zobrazuje varování, že tento web není zabezpečený. To na návštěvníky webu působí odrazujícím dojmem a může to být důvod k rychlému opuštění stránky.

Jaké jsou tedy největší přínosy certifikátu SSL na vašem webu? 

1) Chrání vaše data

Data cestující mezi vaším serverem a vaším zákazníkem jsou během tohoto přenosu snadno zranitelná případnými útočníky. Šifrovaná data jsou pro hackery nepoužitelná a to zaručuje, že zůstanou v bezpečí. 

2) Potvrzuje identitu

Tím, že máte zabezpečený web visacím zámkem, ukazujete, že se jedná o legitimní stránku přistupující zodpovědně ke svým zákazníkům i jejich datům, a ne o podvod.

3) Zlepšuje umístění ve vyhledávačích

Weby zabezpečené certifikátem SSL vyhledavače vyhodnocují jako důvěryhodnější a bezpečné. Z toho důvodu je upřednostňují a zobrazují je ve výsledcích vyhledávání výš.  

4) Buduje důvěru u návštěvníků

Návštěvník vašeho webu je vašim potenciálním zákazníkem. Pokud hned po příchodu na stránku vidí u domény informaci o zabezpečení, je přesvědčený o vyšší kredibilitě webu i jejího vlastníka a o to víc bude ochotný na stránce setrvat a případně nakoupit.  

5) Umožní vám dodržovat pravidla

Pokud chcete, aby vaši zákazníci zadávali na vašem webu své platební údaje, je pro vás povinné jejich data zabezpečit. Jedná se přímo o požadavek od poskytovatelů platebních karet. Díky SSL certifikátu tuto povinnost jednoduše splníte. 

Chraňte své návštěvníky a také reputaci svého podnikání s kvalitním zabezpečením webu!

 


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: Jirsak / Shutterstock.com

Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze.