Jak vybrat vhodný gramofon do domácnosti

Gramofon může znít na první dojem jako zastaralá záležitost, nicméně poslední dobou se opět vrací do módy.

Jak vybrat vhodný gramofon do domácnostiGramofon může znít na první dojem jako zastaralá záležitost, nicméně poslední dobou se opět vrací do módy a spousta lidí si pořizuje gramofony do domácnosti nejen jako vkusný módní doplněk interiéru, ale zároveň také jako kvalitní přehrávač hudby. Zvuk gramofonu a přehrávání vinylových desek totiž většinou kvalitativně předčí běžné reproduktory. V tomto textu se seznámíte se základními typy gramofonů a ukážeme vám rovněž nějaké základní rady, kterými se při koupi nového gramofonu řídit.

Jaké existují typy gramofonů?

V dnešní době existuje na trhu poměrně rozmanité množství různých druhů gramofonů, které pro laika mohou působit trochu zmateně. Pojďme si tedy vysvětlit alespoň základní rozdělení. U gramofonů se zpravidla jedná o tři základní typy. Prvním z nich je gramofon klasický, který má v sobě zabudované reproduktory. Druhý je gramofon Hi-Fi a třetí typ gramofonu je už specializovaný pro DJ´s.

Klasický gramofon

Klasický gramofon je designovaný na běžný uživatelský poslech, ale můžete si s ním dopřát i naprostou profesionální kvalitu. Jedná se o kompaktní těleso, které má v sobě zabudované reproduktory, většinou také FM/AM rádio a modernější gramofony jsou schopny přehrávat i CD. Nejvhodnější je ale pro publikum, kterému stačí pouhé přehrávání vinylů.

Hi-Fi gramofony pro pokročilejší a náročnější poslech

Hi-Fi gramofony jsou už naproti tomu vyráběny bez integrovaných doplňků. Ty si můžete většinou sestavit sami z doplňkových komponentů, což se pochopitelně odrazí v konečné ceně. Důraz je tu kladen na kvalitu zvuku.

DJ´s gramofony

Tyto gramofony jsou určeny především pro přehrávání hudby pro širší publikum na veřejnosti a pro mixování hudby, takže je využívají hlavně profesionální hudebníci.

Patříte-li mezi běžné posluchače, měli byste vystačit se základním typem klasického gramofonu.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: imagefactory / Shutterstock.com

Komentáře