HTTP/2 - nový standard, nové možnosti?

Možná jste zaznamenali, že po více než 17 letech byl přijat nový standard pro webovou komunikaci - HTTP/2.

HTTP/2 - nový standard, nové možnosti?HTTP (Hypertext Transfer Protocol) se používá především pro komunikaci swebovými servery. Zda váš prohlížeč podporuje HTTP/2 lze zjistit zde, a pokud se chcete přesvědčit, zda s vámi daný server komunikuje nový protokolem, stačí si doinstalovat indikátor (např. pro Firefox je ke stažení zde).

Nicméně otázka je, proč by vás to mělo zajímat? Zjednodušeně, kvůli rychlosti. Za 17 let je internet úplně jinde a weby se staly mnohem komplexnější. Což mimo jiné znamená, že průměrné doba odezvy se neustále zvyšuje. A to i přes to, že nárůst rychlosti připojení k internetu i výkon serverů je mnohonásobný.

HTTP/2 řeší otázku efektivní komunikace. Nabízí kompresi „záhlaví“, multiplexing, tj. klient je schopen vyžádat si více objektů současně. Server je schopen poskytnout obsah, ještě než si jej klient vyžádá, tzv. PUSH. Zde je potřeba poznamenat, že nový standard pouze poskytuje tuto možnost - inteligence „co“ poskytnout je výhradně na serveru. 

HTTP2

Zlepšení doby odezvy může představovat desítky procent. Co tedy brání, abyste začali využívat všech výhod HTTP/2 hned teď? Jakkoliv téměř všechny prohlížeče nový standard podporují, podpora na straně serverů je zatím minimální a řada aplikací může vyžadovat kompletní redesign. Problém může být i podpoře SSL respektive TLS 1.2. Jakkoliv není součástí standardu, je nedílnou součástí implementace všech prohlížečů. To znamená výrazný vliv na výkon serveru.

Nicméně řešení existuje. Lze využít „bránu“ mezi HTTP/2 a HTTP 1.x. Ta je součástí ADC (Application Delivery Controller) společnosti Radware. Alteon NG navíc nabízí i možnost využít PUSH technologii, která je součástí modulu FastView.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: VUMS Datacom

Komentáře