HP Superdome X – server, který se nezakecá

Společnosti HP patří dlouhodobě vedoucí pozice na trhu serverů a serverových technologií. Konvergovaný systém Integrity Superdome X je řešením, které spojuje efektivitu architektury x86 platformy s mission-critical inovacemi HP. Splňuje vysoké standardy pro dostupnost, škálovatelnost a výkon. Jde o ideální platformu pro kritické zatížení a zákaznické aplikace.

HP Superdome X – server, který se nezakecáV březnu 2015 společnost HP rozšířila podporu operačních systémů u serveru Integrity Superdome X. K operačním systémům RedHat Enterprise Linux a SuSE Enterprise Linux nově přibyla podpora pro Microsoft Windows Server 2012 R2 a VMware vSphere.

Přestože zákazníci preferují standardizované a cenově dostupnější řešení založené na procesorech kompatibilních s x86 architekturou, existují zároveň oblasti, kde jsou kladeny velmi vysoké požadavky na dostupnost a také na výkon zákaznického řešení. Integrity Superdome X je odpovědí HP na tyto požadavky. Jde také o reakci na prognózy IDC, které předpovídají pro oblast non-x86 serverů další snížení počtu dodaných systémových jednotek do zákaznického segmentu.

Díky použití technologií z HP Integrity Superdome 2 je řešení vysoce škálovatelné. Nasazení chipové sady HP sx3000 a XNC2 přináší oproti standardnímu propojení CPU pomocí QPI téměř lineární nárůst výkonu, a to i v osmi- či šestnáctisocketové konfiguraci. Výhodou není pouze hrubý výpočetní výkon, který zajišťuje velké množství výkonných CPU, ale také velikost operační paměti, kterou je možné tento konvergovaný systém osadit. V maximální konfiguraci je to v současné chvíli 12 TB RAM. To je výhodné nejen pro virtualizaci, ale také pro „in memory computing“. Příkladem je aplikační a databázová platforma SAP HANA. HP nabízí Superdome X jako základní stavební kámen v konvergovaném řešení HP ConvergedSystem 900 for SAP HANA. To je dostupné v několika konfiguracích a kromě serverů obsahuje i diskový subsystém 3PAR StoreServ, předinstalovaný operační systém SLES, clusterový software HP ServiceGuard a další komponenty a součásti tohoto Scale-out řešení.

Je důležité zmínit, že v případě Integrity Superdome X jde o bladové řešení založené na šasi HP Integrity Superdome 2. To přináší snadné a jednoduché rozšiřování. Není potřeba žádná potenciálně poruchová kabeláž. Propojení zajišťuje switchovaný crossbar. V maximální konfiguraci se pak šestnáctisocketový server skládá z osmi dvousocketových serverů HP BL920s Gen8.  Jde o koncept hardwarových partitions  (nPARs). Ty mají oproti softwarovým partitions  výhodu v tom, že nabízejí výkon jako u nativního systému bez zpomalení v důsledku softwarové mezivrstvy. Ještě důležitějším benefitem je to, že softwaroví dodavatelé umožňují a uznávají licencování jednotlivých nPARs. To je finančně velmi zajímavé. 

Každý blade server nabízí 4 x 10Gb LAN konektivitu s možností rozšíření o tři 10Gb dual portové LAN nebo 16Gb dual portové FC adaptéry. Samotné blade šasi lze pak osadit až osmi interconnect moduly. Ty umožňují konektivitu do 1Gb/10Gb/40Gb ethernet sítí a 16Gb FC SAN infrastruktury. V nabídce je také 10Gb Pass-Through interconnect modul. Technologie FCoE a Infiniband jsou přislíbeny a aktuálně procházejí pečlivým testováním v laboratořích HP.

Správa, management serverů a blade šasi je založena na technologiích, které jsou dobře známy z menších a rozšířených blade šasi řady BladeSystem c3000 a c7000. Jde o HP SD2 Onboard Administrator (OA). Tyto moduly oproti modulům v BladeSystem c7000 navíc umožňují správu a konfiguraci HW partitions . Upgrade firmware se provádí pomocí HP SUM (System Update Manageru), vzdálený dohled pak řeší HP IRS (Insight Remote Support).  Samozřejmostí je napojení na HP Insight Online, nástroje dobře známé ze světa HP ProLiant serverů. To přináší úsporu nejenom při vývoji těchto management nástrojů, ale také při zaškolování personálu a systémových inženýrů. 

Platforma HP Integrity Superdome X je řešení s vysokou dostupností na všech úrovních splňující zákaznické požadavky pro provoz kritických systémů a s nízkým TCO…

www.dns.cz


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.

Komentáře