GTP firewall je základ zabezpečení 4G a 5G sítě

Provozovatelé mobilních sítí bojují se zpomalujícím růstem výnosů a nižší ziskovostí, což je jasně směruje k nové příležitosti v podobě 5G. S ní však přicházejí i větší bezpečnostní rizika.

GTP firewall je základ zabezpečení 4G a 5G sítě5G přinese vyšší rychlosti, nižší latenci, množství nových IoT aplikací a pro provozovatele mobilních sítí znamená masivní změnu v existujících síťových technologiích a obchodních modelech - 1,3 bilionu dolarů v nových příjmech spojených s 5G, desetinásobný růst historických výnosů z mobilních telekomunikačních služeb.

Provozovatelé mobilních sítí bojují se zpomalujícím růstem výnosů a nižší ziskovostí, což je jasně směruje k této nové příležitosti. Operátoři si jsou vědomi, že bezpečné, plynulé spojení s nízkou latencí a vysokou rychlostí je nejen nezbytné pro kvalitní zkušenost účastníků sítě, ale zejména přinese nové příležitosti v oblastech průmyslu a komerčního nasazení. Součástí širších obchodních cílů operátorů je nyní navíc také mezinárodní roaming.

S novou příležitostí však přichází i větší bezpečnostní rizika. Hrozby pro mobilní sítě eskalují s rostoucí sofistikovaností a objemem kybernetických útoků. Pro své sítě botnetů nebo pro cílené útoky využívají jen málo zabezpečená mobilní nebo IoT zařízení. S nárůstem provozu, počtu připojených zařízení a jejich vzájemné komunikace partneři predikují ještě vyšší rizika v souvislosti s 5G. Operátoři jsou tak postavení do situace, kdy potřebují ochránit svou síť i účastníky do ní zapojené.

Bezpečné GTP jako základ spolehlivé sítě

GPRS Tunneling Protocol (GTP) je jádrem poskytování bezproblémového spojení. Zodpovídá za přenos dat mezi roamingovými nebo domácími uživateli a klíčovými síťovými rozhraními v 4G, 5G Non-standalone (NSA), 5G Standalone (SA) a mezi mobilními výpočetními architekturami na okraji sítě (edge).

Vzhledem k nárůstu objemu provozu, počtu zařízení a telco partnerů dochází také k vyššímu použití GTP – pro operátory je proto důležité nasadit GTP firewall jako součást svého zabezpečení sítě včas, tedy teď, kdy se připravují na přechod k 5G.

Sada funkcí GTP firewallu je součástí konvergovaného firewallu A10 Thunder CFW, který obsahuje další klíčové komponenty, jako je integrovaná ochrana před DDoS útoky a carrier-grade NAT (CGNAT). Tato komplexní a konsolidovaná architektura pro ochranu mobilní infrastruktury poskytuje nejlepší výkon, efektivitu a škálovatelnost ve své třídě a zároveň snižuje OPEX a CAPEX.

Pro více informací neváhejte kontaktovat lokální zastoupení, nebo si můžete stáhnout pdf s popisem řešení GTP firewallu pro 4G a 5G mobilní sítě.

Autor: Terry Young, A10 Networks
Překlad a úpravy: Jan Mazal, 
VPGC
Zdroj: 
A10 Networks – GTP Security – Essential for 4G and Evolving 5G Network


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: VPGC

Komentáře