Aktivní síťové prvky – hub, router a switch

Hub neboli rozbočovač umožňuje větvení počítačové sítě a stojí ve středu tzv. hvězdicové topologie. Naproti tomu router neboli směrovač přeposílá data k cíli v procesu zvaném routerování.

Aktivní síťové prvky – hub, router a switchSwitch neboli síťový přepínač, je anglický název pro aktivní síťový prvek, který v počítačové síti aktivně vykonává nějakou činnost a propojuje jednotlivé prvky sítě do hvězdicovitého systému. Je to zřejmě nejběžnější způsob spojování počítačů.

Počítače jsou při něm spojeny prostřednictvím kabelů k nějakému centrálnímu zdroji. Je to klasický způsob propojení počítačů, který sahá až k samotným počátkům počítačových sítí.

Další aktivní síťové prvky

Nejde ale jen o hardwarové součástky, ale i o systémové softwary, kterými prochází datový signál. Takovým aktivním prvkem není jen switch, ale ještě třeba opakovače (repeatery), brány (gateways), síťové adaptéry, směrovače (routery) nebo rozbočovače (huby).

Hub vs. router 

Jaký je rozdíl mezi hubem a routerem? Hub neboli rozbočovač umožňuje větvení počítačové sítě a stojí ve středu tzv. hvězdicové topologie. Jsou k němu tedy pomocí kabelu připojeny další počítače, kterým hub přeposílá informace.

Všechny počítače připojené pomocí hubu tak vidí stejná data, i když je například nepotřebují. Naproti tomu router neboli směrovač přeposílá data k cíli v procesu zvaném routerování, k němuž dochází až ve třetí síťové vrstvě (ISO/OSI) a propojuje dvě sítě, mezi nimiž se data vyměňují.

Tím se router liší vlastně i od switchů, které přeposílají data pouze v rámci jedné sítě. Velmi laicky řečeno, switche v počítačových sítích fungují asi podobně jako například silnice spojující města na území nějakého státu, zatímco routery fungují spíše jako hraniční přechody, které propojují sousední státy.

Protokol IP

S fungováním routerů souvisí i tzv. IP protokoly, což je v informatice základ počítačové vrstvy, na které funguje například internet. IP protokol ale ještě nezaručuje přenos dat, dokáže pouze pomocí IP adresy rozlišit síťové rozhraní.


Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.
Úvodní foto: SpaceKris / Shutterstock.com

Komentáře