Začíná nová éra webových domén

ICANN dnes spustil program pro registraci nových generických domén první úrovně. Počet nově registrovaných domén může růst v tisících.

Začíná nová éra webových domén



Začíná nová éra pro webové doményDne 12. 1. 2102 započala nová éra pojmenovávání webových stránek, když ICANN (Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel) začalo přijímat žádosti o registraci nových domén typu „.hotel“ či „.prague“. Žádosti o novou doménu prvního řádu lze podávat po následující tři měsíce, tedy do 12. 4. 2012.

Podle některých expertů představuje nový gTLD program největší změnu v systému vytváření webových adres od roku 1998, kdy byl ICANN založen.

Jedná se výzmanou změnu,“ uvedl Fred Felman, ředitel marketingu společnosti MarkMonitor, která poskytuje ochranu on-line značek americkým společnostem jako FedEx či DuPont. „Pravděpodobně je to největší změna od první expanze internetu z malého počtu zápisů na 23 registrovaných.

Dnes je dostupných 280 domén prvního řádu – např. „.com“ pro komerční weby nebo „.cz“ pro Českou republiku.

Podle Verisign je celosvětově registrováno kolem 220 milionů doménových jmen. Původní doména .com pro podniky dominuje s přibližně 100 miliony registrovanými webovými adresami.

Čekají nás tisíce nových domén?

Myslím si, že počet nových domén bude v řádech tisíců… Mluvíme tedy o pětinásobném navýšení počtu dostupných domén,“ uvedl Roland LaPlante, senior viceprezident a ředitel marketingu Afilias, která provozuje domény .info, .org a 13 dalších. „Myslím si, že největší výzvou bude přizpůsobení chování zákazníků a vytvoření důvěry v nové TLD,“ dodal.

Významnou inovací u nových gTLD domén jsou pravděpodobně mezinárodní jména, jež mohou podporovat ne-anglické znaky – např. arabské, čínské či cyrilici. Znamená to, že  firmy, které prodávají své produkty na jiných kontinentech si budou moci pořídit domény svých značek v nativním jazyce (znacích) dané oblasti.

Šestileté přípravy

Kontroverzní plán ICANN na rozšíření počtu domén byl v přípravách šest let. Předchozí kroky pro uvolnění nových domén zahrnují přidání domény .biz a .info v roce 2000 a následné navýšení o dalších 8 domén jako .asia či .jobs. Nijak významně se však neuchytily.

Rozhodnutí o zavedení nových doménových jmen padlo v červnu 2011. V zápětí se objevily názory, že to do systému webových adres vnese jen chaos.

Zdroj: IDG News Service








Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře