Rekordní obrat českých internetových obchodů o Vánocích

Asociace pro elektronickou komerci vyhodnocuje výsledky vánočních prodejů českých e-shopů. Původní odhad obratu 11 miliard Kč se podle posledních dat navýší až na 13 miliard. Jaký byly celkové tržby internetových obchodů za rok 2010?Rekordní obrat českých internetových obchodů o VánocíchJiž v prosinci Asociace pro elektronickou komerci (APEK) odhadovala, že až 5 milionů Čechů v roce 2010 nakoupí alespoň část dárků přes internet, a že obrat dosáhne 11 miliard Kč. Výsledky však předčily původní očekávání. Podle posledních dat obchodníků vzrostl celkový obrat oproti Vánocům roku 2009 v průměru o 40 %.

V některých případech však evidujeme nárůst i o 100 % a více, a to včetně velkých e-obchodů,“ uvedl v tiskovém oznámení výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. „Naše předpoklady o vánočních obratech tak byly ještě překonány, a to v celkovém objemu přibližně o 2 miliardy,“ uvádí dále Vetyška.

Spotřebitele již nezajímá jen elektronika

Ačkoliv počet objednávek rekordně rostl, průměrná cena nákupů klesla. Nejčastěji zákazníci objednávali zboží v hodnotě přibližně 2 500 Kč. Češi již na internetu nakupují i klasické dárky a nehledají pouze elektroniku. Zároveň objevují výhody možnosti cenového srovnání a doručení produktu až domů.

Přicházející vánoční nákupy zaregistrovala většina prodejců od poloviny listopadu. Ve třetím prosincovém týdnu pak dosáhly prodeje špičky, kdy nejvíce objednávek připadlo na 13. 12. Podobný vývoj prodejů potvrzují i data internetového obchodu Kasa.cz, o kterých jsme informovali dříve.

Boom internetových prodejů pokračuje

Češi internetovému nakupování přicházejí stále více na chuť. Objem prodaného zboží přes internet roste v České republice i v průběhu roku. „Podle údajů, které máme k dispozici, se na internetu v roce 2010 prodalo zboží za 33 miliard korun. V roce 2011 se dá očekávat další nárůst prodeje, především díky většímu počtu nákupů spokojených zákazníků,“ zhodnotil ve zprávě Jan Vetyška.

Zdroj: Asociace pro elektronickou komerciKomentáře