Případová studie: Pokrytí základní školy bezdrátovou sítí

Základní škola používala pro svou bezdrátovou síť domácí Wi-Fi routery, což zdaleka nestačilo pro pokrytí připojení 700 žáků a 80 zaměstnanců (PR článek).

Případová studie: Pokrytí základní školy bezdrátovou sítíZákladní školu Hlučín - Rovniny na Opavsku navštěvuje bezmála 700 žáků a pracuje zde téměř 80 zaměstnanců včetně pedagogů. Škola se specializuje na výuku cizích jazyků a péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Výuka je podporována moderními technologiemi v učebnách a nově i bezdrátovou sítí, dostupnou všem zaměstnancům i žákům.

Výchozí stav

Existující bezdrátové sítě školy, postavené na domácích Wi-Fi routerech a dostupné pouze na několika místech školní budovy, zcela nevyhovovaly jak svojí spolehlivostí, tak kapacitou pro připojení většího množství klientů. Zyxel proto připravil off-line návrh pokrytí školy signálem Wi-Fi a vyprojektoval novou síťovou infrastrukturu.

Cílem projektu bylo zajištění kompletního pokrytí prostor školy stabilním signálem Wi-Fi a připojení počítačů a dalších zařízení k Ethernetu. Realizaci projektu schválila rada města Hlučín, která je zřizovatelem školy.

Postup instalace a použité technologie

Během prázdnin byla ve škole vybudována strukturovaná kabeláž, ke které byly následně připojeny gigabitové přepínače Zyxel řady GS1920 a přístupové body Zyxel NWA5123-NI v2. Přístupové body bezdrátové sítě jsou řízeny kontrolérem Zyxel NXC2500 a napájeny prostřednictvím Ethernetu (PoE).

Přístupové body Zyxel NWA5123-NI v2 pracují se standardy 802.11a/b/g/n a signál bezdrátové sítě vysílají v pásmech 2,4 i 5 GHz. Technologie TX Beamforming řeší pokrytí prostor bez slepých míst a kolísání kvality signálu. Funkce roamingu umožňuje volné přecházení uživatelů bezdrátové sítě po budově, při kterém se jejich zařízení automaticky připojuje ke vhodnému přístupovému bodu.

Vyhodnocení

Nová síťová infrastruktura Základní školy Hlučín - Rovniny je připravena na připojení několika stovek klientských zařízení. Ve škole je k dispozici několik oddělených Wi-Fi sítí, jejichž provoz je řízen kontrolérem. Díky tomu mohou k internetu bezpečně připojovat svá vlastní zařízení zaměstnanci i žáci školy a současně je možná autentizace a správa účtů pro hosty.

V ceně síťových zařízení Zyxel, instalovaných v Základní škole Hlučín - Rovniny, je rovněž i servis s garancí případné výměny vadného zařízení nejpozději během následujícího pracovního dne a omezená doživotní záruka na všechny síťové prvky (platná ještě po dobu pěti let od ukončení výroby daného prvku).

Zdroj: Zyxel
Úvodní foto: Zyxel

Komentáře