PAC: Pokles výdajů na IT urychlí regionalizaci

Trhy se softwarem a IT službami ve východní Evropě a Rusku zažily v roce 2008 výraznou změnu nálady. Ač byl prodej v první polovině roku na vzestupu a vypadal nadějně, začal koncem roku stagnovat. Kde hledat příležitosti podle analytiků z PAC?Nejvíce pocítili pokles poptávky po software a IT službách ruští dodavateléPierre Audoin Consultants (PAC), světová výzkumná agentura a konzultační společnost, zaměřená na oblast software a IT služeb, vydala zprávu o stavu a výhledech trhu ve východní Evropě a Rusku.

Kombinace klesající důvěry v trh a silné napojení na západní ekonomiky měly na východoevropské společnosti v roce 2008 nevyhnutelný dopad, který se projevil ve zmrazení či okleštění investic do IT.

Nejhorší důsledky v regionu pocítilo podle analytiků Rusko, kde začalo mnoho významných společností výdaje na IT omezovat. Snížení poptávky po ruské energii a průmyslových výrobcích spojený s poklesem cen totiž výrazně ovlivnily možnost financování výdajů na IT projekty. Krize zde dolehla na dodavatele silněji i proto, že se krácení rozpočtu dostalo do ostrého kontrastu s plány ruských podniků, které o rok dříve vyhlásily očekávané zvýšení investic do software a IT služeb.

Na pan-regionální úrovni zaznamenal PAC jasný posun v IT prioritách i strategiích, jelikož koncoví uživatelé se zaměřují na snižování nákladů a optimalizaci IT operací. Mnoho společností se místo expanzivních strategií soustředí na kvalitu a odstranění zbytečných prvků.

PAC v tomto kontextu zaznamenal pozastavení mnoha integračních projektů, které nemají rychlou návratnost investic a hmatatelný přínos pro strategii společnosti. „Komerční společnosti se snaží outsourcovat části jejich IT operací jako je třeba správa infrastruktury či dokonce nekritické aplikační systémy," uvádí se ve zprávě. Právě poskytnutí takových služeb by mohlo být podle konzultační společnosti strategií růstu dodavatelů v tomto roce.

„Větší důraz na kontrolu výdajů také pravděpodobně ovlivní trendy regionalizace a centralizace nabídky služeb, jelikož mezinárodní zákazníci budou upřednostňovat centrální nákupy s podporou v celém regionu," píše se dále ve zprávě.

PAC také očekává nižší poptávku u komoditních služeb, jako jsou dodávky hardware nebo údržba počítačů. „Na vzniklou situaci budou muset dodavatelé reagovat snížením cen," varují analytici.

„Kvůli nejistotě v komerčním průmyslu je pro růst software a IT služeb ve východní Evropě během ekonomického zpomalení klíčový veřejný sektor, který může nabídnout bezpečný přístav pro některé místní dodavatele a pár zahraničních hráčů. Menší vybavenost veřejného sektoru IT společně s možnostmi veřejného financování z něj činí hlavní pojistku, pro případné další zhoršení ekonomických podmínek," míní PAC.

„Podmínky ve veřejném sektoru se mohou lišit v EU stát od státu, veřejný sektor ve východní Evropě byl ovšem vždy obtížně přístupný. Více příležitostí tak přijde až po řešení řešení bolavých míst, jakými jsou například pomalé rozhodování, slabá kontrola projektů či neprůhledné nákupy," varuje zpráva.

V Česku a na Slovensku se podmínky zadávání a kontroly veřejných zakázek každým rokem zlepšují. Větší zájem o outsourcing lze očekávat i mezi tuzemskými společnostmi. Výhodou před Ruskem a dalšími východními zeměmi mohou být při hledání zakázek dodatečné zdroje z fondů EU, kde jsou v současnosti připraveny na ICT projekty až 4 miliardy Kč.Komentáře