Mobilní platby MasterCard Mobile přichází na český trh

Společnost MasterCard Europe společně s partnery ČSOB, Era a Wincor Nixdorf, uvádí na český trh novinku pro mobilní platby, službu MasterCard Mobile. Jakou příležitost představují pro obchodníky?

Mobilní platby MasterCard Mobile přichází na český trhMobilní platby MasterCard Mobile přichází na český trhNová platforma umožňuje placení mobilním telefonem na internetu, ale i v kamenných obchodech, dárcovské platby či nákup jízdného. MasterCard Mobile bude na českém trhu fungovat od konce roku 2012, nyní se testuje beta verze.

MasterCard Mobile umožňuje držitelům běžných karet realizovat platby ze svých chytrých telefonů bezpečnou a pohodlnou cestou. Jedná se o mezinárodně standardizovanou metodu navrženou společností MasterCard,“ uvedl v oznámení Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

V České republice bude tento program realizován ve spolupráci se společnostmi Wincor Nixdorf jako poskytovatelem technologie a ČSOB jako acquirerem transakcí,“ dodal Miroslav Lukeš k zapojeným partnerům.

V první vlně bude služba určená pro uživatelé chytrých telefonů s operačními systémy iOS a Android a připravuje se také pro Windows Phone. Jedinými požadavky na využití je instalace aplikace MasterCard Mobile a pochopitelně také přístup k internetu (mobilní nebo Wi-Fi). Telefony nepotřebují být vybaveny technologiemi NFC nebo speciálním softwarem SIM toolkit.

Realita pro prodejce IT a spotřební elektroniky?

MasterCard Mobile lze použít k platbě za nákup v internetových obchodech. Po standardním vytvoření nákupu na internetu zvolí uživatel metodu placení MasterCard Mobile. Nákup spáruje se svou peněženkou prostřednictvím vyfocení QR kódu nebo zadáním telefonního čísla. Poté dokončí platbu přímo na svém telefonu.

Pro e-shopy systém údajně nabídne výhodné komerční podmínky a jednoduchou a rychlou integraci do jejich webových stránek.

Podobně, jako při platbách mobilním telefonem, je možné použít peněženku i k přímé platbě u obchodníka. Obchodníkovi registrovanému do služby stačí zařízení s displejem (tablet, telefon, PC), na kterém při platbě ukáže QR kód zákazníkovi. Zákazník naskenováním kódu přenese platbu do svého telefonu, kde ji také dokončí.

Obchodník dostane okamžitě po skončení platby informaci o výsledku transakce na své zařízení. Navíc by pro něj tento způsob platby kartou měl být levnější než přes tradiční terminál.

Služba dále umožní katalogové nakupování přes QR kódy, interaktivní nakupování (položky nebo podmínky se budou zobrazovat na mobilu, uživatel je bude ovlivňovat), použití věrnostních programů a slevových kupónů.

„MasterCard mobile od ČSOB a Ery přináší firemním klientům a obchodníkům ještě mohutnější rozmach elektronických prodejen a umožní interaktivní prodej zboží a služeb kdykoli a kdekoli, a to díky své přívětivosti, jednoduchému pořízení, vysokému zabezpečení a rychlosti platby,“ říká Roland Katona, manažer Acquiring a e-commerce, ČSOB a Ery.

Bezpečnost jako argument

Důležitým faktorem mobilních plateb je bezpečnost služby, která je mimo jiné zajištěna heslem voleným uživatelem. MasterCard uvádí, že kromě okamžiku registrace na telefonu citlivé údaje o uživateli nebo kartě nikdy neopustí prostředí certifikovaného centrálního systému.

Na celý systém je aplikován fraud monitoring (řízení rizik) standardní pro prostředí fyzických platebních karet, přičemž platba je prováděna z mobilního telefonu. Ztrátu telefonu si majitel většinou velmi brzy uvědomí, takže může karty včas zablokovat.

Co musí podstoupit uživatel?

Držitel karty stáhne aplikaci pro svůj chytrý telefon standardním způsobem od výrobce telefonu (App Store, Google Play). Aplikace provede uživatele procesem aktivace, během kterého je navázán komunikační kanál mezi telefonem a centrálním systémem, a uživatel přitom vytvoří bezpečnostní kód mPin pro přístup k aplikaci.

Do ní si pak může registrovat libovolný počet svých karet (zpočátku MasterCard nebo Maestro, později systém umožní i další karty). Každou kartu si uživatel může libovolně pojmenovat.

Do budoucna bude systém fungovat i v dalších zemích, v tuto chvíli se rozbíhá např. v Maďarsku, Polsku a Rusku.

Zdroj: MasterCard, ČSOB, ChannelWorld
Úvodní foto: © lucadp - Fotolia.com

Komentáře