Mediaresearch a Intel: 45 % firem v ČR zaznamenalo ztrátu notebooku

Ztráta či krádež firemního notebooku znamená v průměru ztrátu 216 tis. Kč. Seznamte se výsledky výzkumu společností Mediaresearch a Intel, které ukazují rozsah škod spojených se ztrátou notebooků a dat a přístup českých firem k této problematice.Mediaresearch a Intel: 45 % firem v ČR zaznamenalo ztrátu notebookuPodle průzkumu mezi 226 firmami v České republice, který provedly výzkumná agentura Mediaresearch a společnost Intel, zaznamenalo 45 % dotazovaných firem ztrátu notebooku. Při vyčíslení průměrné ceny počítače, hodnoty ztracených dat a nákladů na ztrátu duševního vlastnictví vč. produktivity pracovníka dosáhne částka 216 tis. Kč. Navíc je nutno počítat s pořízením nového notebooku.

V tuzemských firmách také není výjimečné, že ztráta notebooku zaměstná širší okruh pracovníků. „Osmnáct procent dotčených firem přiznává, že sáhlo k využití různých služeb detektivní a právní povahy, a to jak v rámci firmy, tak externě včetně Policie ČR, což dále ztrátu notebooku významně prodražuje – v průměru o 55 tisíc Kč,“ uvedl v tiskovém oznámení Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel.

Silný argument pro prodej bezpečnostních řešení

Respondenti z řad velkých firem v ČR si uvědomují, jaké riziko pro ně ztráta dat znamená. Většina poškozených firem při vyčíslování potenciální ztráty uvedla, že celková škoda způsobená ztrátou dat by mohla být vyšší než 750 tisíc Kč, přičemž horní hranice nebyla určena.

Z průzkumu vyplývá, že zde stále existuje řada firem, které nechápou, že ztracená data v notebooku mohou mít velmi destruktivní vliv na jejich podnikání.

V případě, že data nejsou zabezpečena šifrováním ani jinými systémy ochrany, může škoda přesáhnout až jeden milion Kč. Upozorněte firemní zákazníky na nebezpečí ztráty dat a nabídněte jim dostatečně zabezpečené řešení.

Výsledky průzkumu v kostce:

  • 226 firem nad 100 zaměstnanců v ČR,
  • 45,1 % přiznává, že u nich došlo ke ztrátě notebooku,
  • 96 %, považuje za větší nebezpečí ztrátu dat uložených na notebooku než ztrátu samotného notebooku,
  • hodnota pohřešovaného notebooku vychází na 35 795 Kč,
  • cena dat v konkrétním případě ztráty – v průměru 180 909 Kč,
  • policii a jiné detektivní služby využilo 18 % poškozených firem – průměrná cena za tyto služby: 55 000 Kč,
  • škoda, která mohla vzniknout zneužitím dat – 625 000 Kč, více než polovina uvedla, že celková škoda by mohla být vyšší než 750 000 Kč.


Zdroj: Intel, MediaresearchKomentáře