Mall a Aukro nebudou konkurenty, získávají stejného vlastníka

Jihoafrický mediální a internetový gigant Naspers kupuje přes MIH Allegro většinový podíl Netretail Holdingu, pod který spadá Mall.cz. Jako první o tom informoval server Motejlek.com.

Mall a Aukro nebudou konkurenty, získávají stejného vlastníkaMall a Aukro nebudou konkurenty, získávají stejného vlastníkaNaspers kupuje prostřednictvím MIH Allegro 75-80% podíl v nizozemském Netretail Hodlingu, uvedl to server Motejlek.com. Platba za podíl by měla podle Motejlka představovat hodnotu 220 až 230 milionů eur v závislosti na dluzích, penězích na účtech a dalších ovlivňujících položkách. Transakce podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jihoafrický konglomerát Naspers vlastní ve skupině Allegro, která v ČR provozuje mimo jiné obchodní portál Aukro.cz, 97% podíl.

Pod Netretail holding spadá Mall.cz a další e-shopy provozované vedle ČR také v Polsku, Maďarsku, na Slovensku a Slovinsku. Znamená to tedy, že dosavadní konkurenti v internetovém prodeji budou mít stejného vlastníka.

Obrat celé skupiny Netretail holding činí za rok 2011 celkem 4 mld. korun. Počátkem holdingu je založení e-shopu bilezbozi.cz (později Mall.cz) v roce 2000 společníky Ondřejem Frycem (50 %), Petrem Burcalem (25 %) a Janem Menšíkem (25 %).

Dosavadním největším akcionářem Netretail Holdingu byl Intel Capital, o němž týdeník Euro v prosinci uvedl, že se chce části svého podílu zbavit. Druhým největším akcionářem je Ondřej Fryc a přibližně 15 % drží podle Motejlek.com polská MCI. 

Zdroj: Motejlek.com, ChannelWorld

Úvodní foto: © filograph - Fotolia.com

Komentáře