Konkurence: GTS Novera otevřela sedmé datové centrum v České republice

Telekomunikační operátor GTS Novera otevřel v Praze své zatím nejmodernější datové centrum s názvem THP 24. Jaké má parametry a co s ním provozovatel plánuje?Stuart Evers, generální ředitel společnosti GTS Novera, při slavnostním otevření datového centra THP 24.Po datových centrech v Brně na podzim loňského roku a v Ostravě v letošním květnu se jedná již o třetí housingové datové centrum, které GTS Novera za poslední rok otevřela. Provozuje tak v České republice již sedm center s celkovou plochou více než 3 500 m2. Její nejnovější a nejmodernější datové centrum (standard Tier III) s názvem THP 24 je vybudováno na ploše 717 m2, samotná plocha sálu činí 411 m2 a pojme až 180 racků.

Do vybudování nového centra jsme investovali přes dva miliony eur. V případě vyprodání jeho kapacity očekáváme příjmy ve stejné výši každý rok,“ uvedl u příležitosti otevření centra Stuart Evers, generální ředitel společnosti GTS Novera.

Od rozhodnutí vybudovat centrum uplynulo celkem 18 měsíců, z toho 4 měsíce zabrala výběrová řízení mezi dodavateli a dalších 5 měsíců samotná výstavba. Kapacita datového centra byla vyprodána z 20 % již před jeho spuštěním. Prvním významným zákazníkem se stal dlouhodobý klient GTS Novera, společnost Tesco Stores.

Parametry datového centra

THP 24 leží v Praze 3 u stanice metra Želivského v objektu Vinohradská 190 v těsném sousedství již existujícího datového centra se stejnou adresou. Důraz je kladen na efektivitu i fyzickou bezpečnost. Vybaveno je například bezpečnostním kartovým přístupem se systémem s biometrickou čtečkou otisku prstů, protipožárními dveřmi, dálkově dohlíženými dveřními zámky, recepční službou, nebo uzamykatelnými racky.

Napájení umístěných serverů i v případě výpadku elektrické energie zajišťují UPS a dieselové agregáty. Bezpečnost poskytuje i centrální hasicí systém na bázi FM 200 a klimatizace sledující hodnoty teploty a vlhkosti. Funguje samozřejmě také proaktivní dohled technologických komponent datového centra.

Datová centra operátora jsou připojena přímo na páteřní síť GTS Novera. Optická plně zálohovaná síť nabízí mezi hlavními uzly rychlost N x 10 Gbit/s. Mezinárodní konektivita o rychlosti 2 x 10 Gbit/s je zajišťována v rámci skupiny GTS CE, jejíž je GTS Novera součástí.

GTS Novera nyní v České republice provozuje celkem sedm datových center – tři v Praze (v ulicích Vinohradská a U nákladového nádraží), dvě v Brně (v ulicích Veveří a Výstaviště) a dvě v Ostravě (v ulicích Na desátém a Koksární). Zástupci společnosti uvedli, že již nyní zvažují vybudování dalšího centra, které by splňovalo nejvyšší standard Tier IV, zatím se však operátor potýká s limitovanou poptávkou zákazníků.

Zdroj: ChannelWorld, GTS NoveraKomentáře