Konkurence: Agen.cz je zpět

Firma Agen Computers, která minulý měsíc vstoupila do likvidace, prodala vyhledávanou doménu Agen.cz novému provozovateli. Je jím firma Elephant Orchestra, která navázala spolupráci se společností Xcomputer. Jaký bude další osud Agenu?E-shop Agen.cz nadále využívá loga Agen Computers, nabídl nicméně nové služby, mezi které patří možnost osobního odběru v Praze-Karlíně nebo doprava kurýrem po Praze do pěti hodinJak jsme vás informovali minulý měsíc, jeden z největších provozovatelů mezi tuzemskými e-shopy zaměřenými na IT, Agen Computers, zkrachoval. U mnohých českých distributorů měl přitom obrovské kredity. Podle informací ChannelWorldu některé úvěry dokonce nebyly pojištěné.

Martin Rytíř, jeden z jednatelů společnosti Agen Computers, po oznámení likvidace společnosti nabídnul na Aukru doménu Agen.cz na prodej za vyvolávací cenu 90 tisíc korun. Prodej se podařil a doménu vydražil za blíže nespecifikovaných podmínek Martin Ladyr z firmy Masanta.com, která provozuje několik internetových obchodů a zabývá se rovněž prodejem domén.  

Martin Ladyr dále doménu prodal Janu Bartovi, jednateli společnosti Elephant Orchestra. Od 4. 6. se pak na adrese Agen.cz znovu objevil plně fungující internetový obchod zaměřený na prodej IT.

Reálným provozovatelem nového obchodu ovšem není Elephant Orchestra, nýbrž společnost Xcomputer, která si přináší zkušenosti z provozování poměrně známého e-shopu na adrese www.xcomputer.cz.

Současnou strategii e-shopu pro ChannelWorld vysvětlil Jan Barta: „Naše společnost Elephant Orchestra, a.s. je v podstatě pouze majitelem domény a řeší nějaké marketingové věci. Xcomputer je provozovatelem. Získáváme pouze provizi z každé objednávky, takže se nemusíme zaobírat logistikou, podporou apod., což jsou věci, které neumíme."

Je samozřejmě otázkou, zda se jedná o udržitelný model obchodu a zda není Agen.cz pouze připravován k dalšímu prodeji. I k tomu poskytl Jan Barta komentář: „Samozřejmě nevylučuju nikdy nic, ale předpokládám, že doménu budeme do budoucna držet a dále provozovat ve spolupráci s Xcomputer."

Cena, za kterou Elephant Orchestra doménu získala, není veřejná. „Mohu říci, že předpokládaná návratnost naší investice je zhruba jeden rok," prozradil Jan Barta.

Zatímco denní návštěvnost domény Agen.cz se před krachem společnosti Agen Computers pohybovala kolem osmi tisíc, v současnosti se jedná o méně než dva tisíce, nicméně opět pomalu roste a stále patří mezi nejnavštěvovanější tuzemské obchody.Komentáře