Kasa.cz: více než polovina lidí nakoupí dárky v listopadu

Z výsledků průzkumu internetového prodejce Kasa.cz vyplývá, že více než polovina dotázaných lidí plánuje nakupovat vánoční dárky v listopadu. Kolik respondentů plánuje nechat nákupy na poslední chvíli a kolik utratí?

Kasa.cz: více než polovina lidí nakoupí dárky v listopaduKasa.cz: více než polovina lidí nakoupí dárky v listopadu Foto: © cienpiesnf - Fotolia.comOproti loňskému roku, kdy si nákupy na poslední chvíli nechalo 39 % respondentů, letos nákupy na prosinec odkládá pouze 21 % dotázaných zákazníků e-shopu Kasa.cz. Ankety, která se uskutečnila v září 2011, se zúčastnilo 2 492 respondentů.

Celkově chce téměř polovina respondentů utratit za vánoční dárky 2 – 5 tisíc korun. Více než třetina dotázaných (34 %) hodlá nakoupit dárky za 5 – 10 tisíc korun, méně než 2 tisíce korun pak chce investovat 12 % a více než 10 tisíc korun 7 % respondentů. Počet respondentů s nejvytší plánovanou částkou útraty vrostl roku 2010 téměř na dvojnásobek.

Více než polovina (52 %) dotázaných lidí přitom kupuje dárky pro 5-9 lidí, více než třetina (36 %) pro 2-4, každý desátý pro více než 10 blízkých a 2 % lidí pro jediného člověka.

Elektroniku lidé více chtějí, než nakupují

Většina (58 %) respondentů plánuje v souvislosti s Vánocemi nakupovat především oblečení, sportovní vybavení a kosmetiku, čtvrtina (26 %) dotázaných bude jako dárky vybírat hlavně knihy, CD/DVD, kulturu a zážitky, 14 % elektroniku a 2 % jídlo a pití.

Sami respondenti by ovšem pod stromečkem našli nejraději elektroniku (39 %), oblečení, sportovní vybavení a kosmetiku (33 %), knihy, CD/DVD, kulturu a zážitky (28 %).

K loňským hitům předvánočních nákupů patřily robotické vysavače a stroje na přípravu espressa. Hodně se prodávala i drobná spotřební elektronika jako žehličky na vlasy, elektrické kartáčky a podobně. Letos očekáváme silný zájem o čtečky elektronických knih, předpokládáme také, že by mohla lehce vzrůst průměrná cena předvánoční objednávky. Ta vloni činila 3 900 Kč, rok předtím 5 100 Kč,“ uvedla v tiskovém oznámení Jitka Součková, marketingová ředitelka Kasa.cz.

Desetina uživatelů dohání nákupy na poslední chvíli přes e-shop

Nejvíce dotázaných lidí (41 %) nakupuje vánoční dárky s předstihem a průběžně v kamenných obchodech, třetina (34 %) tak činí online, 15 % zákazníků pořizuje dárky na poslední chvíli v kamenných prodejnách a desetina na poslední chvíli online. Skoro každý pátý dotázaný zákazník bude letos čekat s nákupem drahých vánočních dárků až na povánoční výprodeje.

Zdroj: Kasa.cz
Foto: © cienpiesnf - Fotolia.com
Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com

Komentáře