Jak vidí svou budoucnost české IT firmy?

Jak se IT firmy vypořádávají s recesí a jak vidí budoucnost? Na tyto otázky v rámci bleskového výzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance odpovědělo 50 firem. Seznamte se s výsledky průzkumu a novou iniciativou, kterou představuje založení Technologické platformy pro IT služby.České IT firmy aktivně hledají cestym jak se postavit ekonomické recesi (Foto: Pixmac)Více než polovina dotazovaných IT firem působících v České republice letos očekává i navzdory zpomalení ekonomiky vyšší nebo stejné zisky jako v roce 2008. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury CzechInvest a Czech ICT Alliance v rámci konference „Sektor IT v krizi a jeho rozvoj po krizi".

Přes pozitivní výhledy na ziskový rok se však podle výsledků výzkumu drtivá většina ICT společností setkala s omezováním, odsouváním nebo s úplným rušením již objednaných projektů. Přesněji, celkem 86 procent IT firem zažilo kvůli zpomalení ekonomiky snižování rozpočtu dohodnutého projektu nebo jeho odsouvání na později, 79 procent pak dojednanou zakázku ztratilo.

Očekávané dopady zpomalení ekonomiky se přitom různí společnost od společnosti. Víc než čtvrtina firem letos počítá se zhruba stejnými výsledky jako vloni, přesně 24 procent pak kalkuluje s růstem. Na druhou stranu plných 47 procent podniků se připravuje na horší časy, přičemž každý pátý z nich navíc očekává pokles tržeb o víc než o pětinu.

Pokles ekonomiky ovšem ICT firmám přináší i dobré zprávy. Polovina společností se shodne na tom, že pracovní trh dnes nabízí mnohem víc dostupných IT specialistů než vloni. Navíc podle tří čtvrtin firem jsou požadavky programátorů na mzdy nyní mnohem realističtější než před rokem. Výzkum také ukázal, že pokud by firmy musely šetřit, mnohem radši omezí výdaje na programátory než na obchodníky.

Jak z toho ven?

Přesně 65 procent IT společností v České republice předpovídá, že ekonomika oživne nejdříve v polovině příštího roku. Dvě z deseti firem jsou pak ještě pesimističtější a konec recese vidí až po roce 2010. Naopak 14 firem ze sta očekává oživení hospodářství už na konci letošního roku a dvě procenta tvrdí, že krize je už za nimi.

Jako nejlepší způsob jak přečkat zpomalení ekonomiky vidí největší část firem investice do inovací, do přípravy nových produktů, a to především v rámci těch oborů, ve kterých už mají zkušenosti. Nabízet je chtějí hlavně stávajícím zákazníkům přímo v České republice. Na ty se plánuje zaměřit šest z deseti IT firem. Průzkum však současně ukázal, že jen 30 procent klientů nové služby skutečně vyhledává.

Řada společností také plánuje víc využívat evropských i národních dotací, zvlášť těch na vzdělávání zaměstnanců nebo na další rozvoj firmy. Dotační programy EU, které umožňují získání finančních prostředků na rozvoj podnikání i vzdělávání zaměstnanců byly představeny přímo na konferenci. S podmínkami obou programů jsme vás již na ChannelWolrdu seznámili. Konkrétně se jednalo o program ICT a strategické služby a program EDUCA.

Technologická platforma pro IT služby

Na konferenci zástupci ICT Alliance dále uvedli projekt Technologické platformy pro IT služby financovaný částečně z peněz EU. Jeho cílem je rozvíjet ICT sektor v České republice. Platforma vzniká pod patronátem Czech ICT Alliance ve spolupráci s Českou společností pro systémovou integraci a několika vysokými školami. Do založení získala 5,5 milionů korun od Evropské unie z programu Spolupráce - Technologické platformy agentury CzechInvest.

„IT je pro Českou republiku a pro zajištění její prosperující budoucnosti naprosto klíčový obor," zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Už teď v informačních technologiích pracuje podle některých odhadů až dvě stě tisíc lidí, což je pro srovnání víc než v automobilovém průmyslu. Navíc právě do IT míří nejvíc nových investic. Proto podpora tohoto oboru patří spolu s například bio nebo nano technologiemi k našim hlavním prioritám."

„Hlavním cílem platformy je podporovat rozvoj sektoru IT v České republice, zajišťovat marketingové akce v zahraničí zaměřené na generování nových projektů směřujících do ČR i podporovat úspěch českých firem na zahraničních trzích," uvedl Michal Zálešák, výkonný ředitel Czech ICT Alliance a garant projektu Technologické platformy. „Podpora pro Platformu navazuje na předchozí dotace získané na zahraniční propagaci a je pouze základem pro další projekty." Mezi další cíle platformy patří například zkvalitnění vzdělávání v oboru IT nebo popularizace oboru.

Případní zájemci o členství v platformě mohou kontaktovat přímo Michala Zálešáka prostřednictvím stránek ICT Alliance.

Výsledky průzkumu Czechinvestu a ICT Alliance mezi padesáti českými IT společnostmi

Zdroj: Czechinvest, ICT Alliance (červenec, 2009)Komentáře