Internet v roce 2020: reálný vs. virtuální svět

Průzkum společnosti Microsoft mezi 12 000 uživateli z 12 evropských zemí odhalil očekávání ohledně budoucnosti nákupů zboží, rizik ukládání osobních dat a využití internetu obecně do roku 2020.

Internet v roce 2020: reálný vs. virtuální světInernet v roce 2020Průzkum ukázal rostoucí oblibu internetových nákupů a elektronických knih. Téměř třetina (32 %) uživatelů předpokládá úbytek kamenných obchodů způsobený výrazným nárůstem e-shopů. Ještě více (38 %) uživatelů se pak obává přechodu všech novin, časopisů a knih z klasického papírového provedení do elektronického, a to v podobě webových stránek nebo aplikací pro elektronické čtečky.

Z  výsledku vyplývá, že téměř třetina (30 %) uživatelů věří, že díky virtuálním stopám, které po sobě na webu zanechávají, je do roku 2020 bude internet znát lépe než jejich životní partneři. Čtvrtina dotázaných uživatelů (24 %) je přesvědčena, že jejich internetový virtuální profil bude pro jejich kariéru důležitější než jejich skutečná identita.

Více než dvě pětiny oslovených (42 %) vnímají jako hlavní riziko volného brouzdání po internetu celkovou ztrátu soukromí. Více než polovina (61 %) dokonce vyjádřila strach ze sledování jejich celkového pohybu po internetu digitálními marketingovými společnostmi.

Velká část dotázaných uživatelů (68 %) si proto přeje, aby do roku 2020 bylo internetové zabezpečení na takové úrovni, že bude možné surfovat zcela svobodně beze strachu, zda jsou někým sledováni.

Bez internetu v roce 2020 ani ránu

Podle 69 % oslovených „surfařů“ ve věku 14 až 24 let dnes soukromá na internetu neexistuje. Více než dvě pětiny (42 %) dotázaných uživatelů se obává postupného nárůstu kyber kriminality a rovných 50 % si dokonce myslí, že proti ní není obrany. Necelá polovina respondentů (44 %) počítá s tím, že internet lidstvo úplně pohltí a v roce 2020 nebudeme již schopni žít off-line.

Zdroj: Microsoft
Titulní foto: © ra2 studio - Fotolia.com
Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře