IDC: předpověď výdajů na veřejné cloudové služby do roku 2015

Analytická společnost IDC předpovídá pro příštích několik let výrazný růst výdajů na veřejné služby provozované v cloudu. Jaké jsou podrobnosti?

IDC: předpověď výdajů na veřejné cloudové služby do roku 2015Cloudové služby poskytované veřejně podle IDC porostou v příštích pěti letech meziroční mírou růstu 27,6 %Cloudové služby poskytované veřejně podle IDC porostou v příštích pěti letech meziroční mírou růstu 27,6 % (CAGR), a hodnota trhu se tak výrazně zvýší. Z 21,5 miliardy dolarů v roce 2010 dosáhne během následujících pět let hodnoty 72,9 miliardy dolarů. Význam cloudových služeb na trhu informačních technologií se tak bude neustále zvyšovat.

Právě cloud představuje podle IDC strategické odvětví, kde mohou růst očekávat všichni výrobci informačních technologií, pokud se dokážou včas přizpůsobit. Analytici odhadují, že každý sedmý dolar utracený za krabicový software, servery či storage řešení v roce 2015, bude mít nějakou návaznost na veřejnou cloudovou službu.

Polovina výdajů v oblacích

V roce 2015 se cloudové služby budou podílet až 46 % na růstu výdajů na IT v pěti hlavních kategoriích – aplikace, vývoj aplikací a jejich nasazení, základní storage řešení, servery a infrastrukturní software. Předpověď dále uvádí, že přibližně tři čtvrtiny výdajů na veřejný cloud v roce 2015 budou patřit platformě SaaS (software jako služba).

Nejvíce se podle IDC bude veřejným cloudovým službám dařit ve Spojených státech, které v roce 2015 získají téměř 50% podíl na obratu. V dalších regionech nejsou odhadovány tak vysoké tržby, nicméně  regiony Asie/Pacifik a  západní Evropa porostou rychleji, než analytici původně odhadovali.

Vliv na růst cloudových služeb má podle analytiků i vývoj v dalších odvětvích informačních technologií, které nejsou na první pohled s cloudem propojeny. „Cloudové služby jsou propojeny a zároveň hnány kupředu dalšími rychle se vyvíjejícími segmenty jako jsou mobilní telefony, bezdrátová komunikace a sociální sítě,“ tvrdí Frank Gens, jeden z hlavních analytiků IDC.

Zdroj: IDC
Titulní foto: © PixBox - Fotolia.comKomentáře