IDC: Český trh IT služeb letos mírně klesne, nevěšte hlavu

Podle analytické společnosti IDC vygeneroval tuzemský trh IT služeb příjmy ve výši 1,984 milionu dolarů. Jaké IT služby trh táhly a jaký očekávat vývoj letos?

IDC: Český trh IT služeb letos mírně klesne, nevěšte hlavuTuzemský trh IT služeb v roce 2011 rostl

Při srovnání s rokem 2010 český trh IT služeb loni meziročně vzrostl 11,1 %. Z důvodu silné koruny to v české měně představovalo růst jen o 2,9 %.

Nejlépe se dařilo v uplynulém roce systémovým integrátorům, kteří na trhu IT služeb získali podíl 13,9 %. Těsně je následovaly firmy zabývající se podporou softwaru a instalacemi s 12,6 %.

Vývojářům aplikací připadlo 11,8 % všech příjmů. Segmentu kombinovaného outsourcingu patřil 21,8% tržní podíl.

Největším odběratelem se stal vládní sektor, na který připadlo 24,1 % všech výdajů. Finanční sektor generoval 20,6 % všech výdajů a telekomunikační 14 %.

Pro letošní rok analytici očekávají nepatrné snížení výdajů na IT služby o 0,1 %, ale v dalších letech trh poroste průměrně meziročně o 2,6 % a v roce 2016 výdaje dosáhnou 2,25 milionu dolarů.

V krátkodobém horizontu bude přetrvávat tlak na snižování výdajů, ale v dlouhodobém potřeba zvyšování výdajů na IT spojená se snahou o zavádění nejen automatizace obchodních procesů.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © ElenaR - Fotolia.com

Komentáře