Heureka: Obliba osobního odběru při nákupu z e-shopu roste

Nakupující na internetu stále nejčastěji platí dobírkou, v průběhu posledních tří let se populárními stávají také platba kartou, platba v kamenné pobočce nebo platba přes platební systémy, tvrdí anketa Heureka.cz a Aukro.cz.

Heureka: Obliba osobního odběru při nákupu z e-shopu rosteHeureka: Obliba osobního odběru při nákupu z e-shopu rostePodle on-line ankety internetového srovnávače Heureka.cz a obchodního portálu Aukro.cz, které se zúčastnilo necelých 7 000 uživatelů v ČR a na Slovensku, došlo v posledních třech letech k výraznému nárůstu osobního odběru v kamenné pobočce internetového obchodu.

Tento způsob využilo v loňském roce přibližně 52 % dotázaných nakupujících, z toho přibližně 80 % zaplatilo při odběru v hotovosti. „Lidé nakupují na internetu stále častěji také levnější zboží, u kterého může poštovné představovat poměrně vysokou částku. I proto využívají osobní odběry,“ dodal v tiskovém oznámení Kamil Demuth z Heureka.cz.

Allegro, pod které oba portály spadají, začalo provozovat tzv. HeurekaPointy a AukroPointy, kde mohou prodejci e-shopů nedisponující vlastním kamenným obchodem či výdejnou dodat zboží k odběru zákazníkem. K dispozici jsou nyní v pěti městech.

Konkurencí pro HeurekaPointy je služba Zásilkovna.cz, která nedávno otevřela čtyři nové pobočky v ČR, a celkově tak nyní umožňuje e-shopům vydávat zboží na 36 místech. Do konce roku se chystá nabídnout 100 výdejních míst v České republice a na Slovensku tak, aby pokryla města nad 15 tis. obyvatel.

Zájem o platbu kartou postupně roste

Nárůst obliby lze podle průzkumu sledovat také u platby kartou (24 %). Během tří let vzrostla v rámci statistik Heureky a Aukra o 6 procentních bodů.

Prostřednictvím platebních systémů zaplatilo alespoň jednou v loňském roce téměř 10 % dotázaných nakupujících, prostřednictvím platebních tlačítek platbu provedlo necelých 5 %.


 

Přehled způsobů platby v ČR a SR

Jaký způsob platby při nákupu na internetu jste využili?

(lze uvést více možností)

2011

Změna 2009-11

Dobírku

84,21%

+2,93%

Bankovní převod

59,41%

-5,81%

Platbu kartou

23,79%

+6,07%

Platbu v kamenné pobočce v hotovosti

41,60%

nebylo sledováno

Platbu kartou přes mikroplatební systémy (PaySec, PayPal,…)

9,66%

+2,36%

Platbu na splátky

6,48%

-0,79%

Platebními tlačítky (rychlá on-line platba)

4,53%

nebylo sledováno

Pomocí SMS

3,57%

+0,09%


Zdroj: Heureka.cz, Aukro.cz
Úvodní foto: © Edyta Pawlowska - Fotolia.com

Komentáře