Gartner: Zájem o PaaS pomalu a jistě roste

Příjmy výrobců z prodeje platformy jako služba (PaaS) v roce 2011 dosáhly 900 milionů dolarů. Jaké jsou prognózy analytiků pro další léta?

Gartner: Zájem o PaaS pomalu a jistě rostePenetrace platformy jako služby pozvolna roste

V letošním roce analytická společnost Gartner očekává nárůst příjmů z platformy jako služby (PaaS) na 1,2 miliardy dolarů

Gartner do  PaaS řadí širokou škálu cloudových aplikací služeb (aPaaS), integrace platformy jako služba (iPaaS) a v neposlední řadě specializované aplikace na databázovou i obchodní platformu.

Největším segmentem PaaS trhu se stane v letošním roce aPaaS s 34,4 % všech příjmů. Služby týkající se životního cyklu aplikace (almPaaS) budou představovat 12 % segmentu, cloudové služby BMP platformy (bmpPaaS) 11,6 % a iPaaS si připíše 11,4 %.

Přijetí platformy jako služby je pozvolné

Navzdory ekonomicky turbulentním podmínkám napříč všemi regiony je přijetí platformy jako služby (PaaS) v popředí zájmu ve vyspělých zemích a 90 % všech výdajů připadne na vrub právě těmto regionům. Konkrétně USA bude patřit 42 % všech výdajů na PaaS následovné západní Evropou a vyspělými státy z regionu Asia/Pacific.

V dalších letech se bude PaaS uplatňovat postupně také v rozvíjejících se regionech. Příští rok celkové výdaje na platformu jako službu dosáhnou 1,5 miliardy dolarů. Do roku 2016 výdaje na PaaS dosáhnou 2,9 miliardy dolarů, což bude odpovídat každoročnímu navýšení výdajů o 360 milionů dolarů.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře