Gartner: Veřejné cloudové služby kanibalizují trh externích IT služeb

Podle posledního průzkumu analytické společnosti Gartner mají cloudové služby nemalý vliv na trh klasický externích IT služeb, po kterých klesá poptávka. Kde hledat příležitosti?

Gartner: Veřejné cloudové služby kanibalizují trh externích IT služebVeřejné cloudové služby jsou na vzestupu a budou podle Gartneru v příštích letech kanibalizovat výdaje firem na externí IT služby. Veřejné cloudové služby jsou na vzestupu a budou podle Gartneru v příštích letech kanibalizovat výdaje firem na externí IT služby. Nejpatrnější je tento trend u velkých firem s vysokými IT rozpočty, kde klesá poptávka po klasických IT službách právě na úkor cloudu.

„Veřejné cloudové služby jsou na vzestupu a v následujících letech budou ubírat zákazníky trhu klasických IT služeb, zejména v oblasti data center,“ říká Bryan Britz z Gartneru. Na druhou stranu to podle Britze otevírá poskytovatelům služeb nové příležitosti a umožní jim zvýšit počet externích služeb poskytovaných zákazníkům.

Průzkum Gartneru také ukázal, že 19 % organizací využívá cloud computing pro většinu svých výpočetních úloh a 20 % organizací jej využívá jako úložiště pro všechna či většinu svých dat. Podle Gartneru se adopce cloud computingu liší napříč službami. Infrastruktura jako služba (IaaS) se přesunula z pilotních zkušebních programů do produkčního prostředí a organizace jej plánují nasadit v blízké budoucnosti.

Podobně je na tom platforma jako služba (PaaS) jejíž rostoucí přijetí ukazuje podle analytiků zvyšující se strategický význam veřejných cloudových služeb pro organizace. To představuje příležitost pro poskytovatele služeb, kteří mohou zákazníkům pomoci s přechodem na PaaS.

Roste také vliv softwaru jako služby (SaaS) a to především u velkých organizací.  Implementace je spolu s integrací a konfigurací SaaS podle Gartneru další příležitostí pro poskytovatele služeb. Díky SaaS poroste trh outsourcingu aplikací, neboť pomůže přestěhovat i jinak interní aplikace do cloudového prostředí.

V průzkumu, který probíhal od června do července letošního roku, oslovil Gartner celkem 556 organizací v 9 státech a několika průmyslových odvětvích, pro které je cloud důležitý.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Woody - Fotolia.com

Komentáře