Gartner: SaaS je v kurzu

Podle aktuální studie Gartneru dosáhnou příjmy ze softwaru jako služby (SaaS) na konci tohoto roku 7,5 miliard dolarů. Při meziročním srovnání to představuje nárůst o 17,7 %. V jakém segmentu podnikových aplikací hraje SaaS nejvýraznější roli?Největší podíl ze všech investic do SaaS má trh Obsahu, komunikace a spolupráce (CCC) a řízení vztahu se zákazníky (CRM(Během následujících let celosvětový trh podnikových aplikací konzistentně poroste a v roce 2013 budou příjmy z nasazení SaaS vyšší než 14 miliard dolarů. „Trh SaaS roste a vyvíjí se v rámci podnikových aplikací,“ řekl Sharon Mertz, ředitel výzkumu společnosti Gartner. „Zastoupení SaaS po celém světě se vyvíjí stejně jako rozšiřování působnosti prodejců v regionech. Zvyšování penetrace v rámci existujících účtech a příležitosti na ‚zelené louce‘ nabízí prodejci v rámci svého portfolia nebo prostřednictvím partnerů více vertikálních specifických řešení.“

Podle analytiků se bude zvyšovat počet on-demand modelů. Prodejci rozšířili nabídku svých služeb skrz aliance, partnerské nabídky a nedávno o nabídku a podporu uživatelských aplikací pomocí platformy jako služba (PaaS). „Ačkoli se používání a nasazování vyvíjí, aktuálně je nasazování SaaS na poli podnikových aplikací opatrné, protože kupující požadují použitelné řešení," řekl Mertz.

SaaS hraje klíčovou roli v růstu segmentu CRM. V roce 2005 činily příjmy z nasazení SaaS v segmentu CRM 500 milionů dolarů a SaaS představovalo 8 % CRM trhu, zatímco v roce 2009 dosáhly příjmy téměř 1,9 miliard dolarů a podíl SaaS více jak 20 %. V letošním roce bude podle analytiků podíl SaaS v segmentu CRM téměř 24 %.

Největší podíl ze všech investic do SaaS má trh Obsahu, komunikace a spolupráce (CCC) a řízení vztahu se zákazníky (CRM). CCC letos vygeneruje investice ve výši 2,6 miliard dolarů, přičemž v roce 2008 to bylo 2,14 miliard dolarů. Investice do nasazení SaaS v CRM letos dosáhnou hodnoty 2,3 miliard dolarů, zatímco v loni činily 1,9 miliard dolarů.

SaaS se rozvíjí také v České a Slovesnké republice. Příkladem může být nabídka produktu GFI MAX, který je určen pro vzdálený monitoring a správu serverů. Daří se také rozvoji nabídky produktů Microsoftu. Obě služby jsou přitom určeny pro přeprodej a představují příležitost pro resellery s přidanou hodnotou.


Celosvětový přehled investic do SaaS podle jednotlivých segmentů podnikových aplikací v roce 2009

Segment

2008
(v mil. USD)

2009
(v mil. USD)

Obsah, komunikace a spolupráce (CCC)

2 143

2 573

Kancelářský balík

56

68

Tvorba digitálního obsahu (DCC)

44

62

Řízení vztahu se zákazníky (CRM)

1 872

2 281

Plánování podnikových zdrojů (ERP)

1 176

1 239

Řízení dodavatelského řetězce (SCM)

710

826

Ostatní aplikační software

387

472

Celkem

6 388

7 521

Zdroj: Gartner (listopad, 2009)Komentáře