Gartner: Počet uživatelů platících mobilem dosáhne letos 108,6 milionů

Analytici ze skupiny Gartner zveřejnili zprávu, podle níž v letošním roce výrazným tempem poroste počet uživatelů využívajících služeb mobilních plateb. Nastal ten správný čas pro zavedení služby do českých e-shopů?Podle zprávy dosáhnou v letošním roce celosvětově služby mobilních plateb celkem 108,6 milionů uživatelůPodle zprávy Gartneru získají v letošním roce služby mobilních plateb celosvětově 108,6 milionů uživatelů. V roce 2009 jich bylo 70,2 milionu a meziroční růst uživatelů tak podle Gartneru dosáhne přibližně 54,5 %.

Ředitelka výzkumu v Gartneru, Sandy Shen, v komentáři výzkumu uvedla, že růst potáhnou především rozvojové regiony, jako je Asie, východní Evropa, Blízký východ a Afrika. Důvodem je mimo jiné to, že má většina lidí v těchto regionech  špatný nebo žádný přístup k bankovním službám, obvykle však vlastní mobilní telefon.

„Severní Amerika a západní Evropa zůstanou pozadu, protože zákazníci zde mají množství jiných možností jak platit,“ doplnila Sandy Shen. Celkově se bude muset pro prosazení mobilních plateb na rozvinutých trzích zvolit jiná strategie a podle Garneru mobilní platby spíše doplní stávající portfolio služeb. Spotřebitel si tak bude moci vybrat možnost, která mu v dané chvíli nejvíce vyhovuje. Pro tuzemské e-shopy se tedy bude i nadále jednat o službu „navíc“, kterou mohou rozšířit komfort při platbě zákazníka. Vnější tlak na zavádění služby v plošném měřítku očekávat nelze.

Z hlediska počtu uživatelů je tedy největším regionem Asie / Pacifik, kde podle odhadů využije v roce 2010 mobilní platby 62,8 milionu zákazníků. V Evropě, na blízkém Východě a Africe (EMEA) se počet spotřebitelů vyšplhá na 27,1 milionu. Nejméně se tento způsob platby uchytí v Severní Americe, pro tu předvídá Gartner pouze 3,5 milionu uživatelů.


Předpověď počty uživatelů používajících mobilní platby dle regionů v roce 2010 (v tisících)

Region

2009

2010

západní Evropa

4 519

7 127

Severní Amerika

1 905

3 502

Asie / Pacifik

41 865

62 828

EMEA

16 823

27 091

Latinská Amerika

5 131

8 010

Celkem

70 242

108 558

Zdroj: Gartner (Mobile Payment Forecast, červen 2010)


Nejvíce plateb stále pomocí SMS

Z hlediska technologie stále dominují platby pomocí SMS zpráv, které získaly na popularitě především díky své jednoduchosti. Na rozvinutých trzích si oblibu získalo i placení pomocí služeb využívajících WAP. Neúspěch naopak zaznamenaly platby za pomocí technologie NFC (Near Field Communication), které nabízí podobné služby jako bezkontaktní karty, ale jejich výhodou je propojení s mobilními telefony a operátory.

Mobilní platby jsou zajímavé i pro samotné finanční instituce, ty se je podle Gartneru budou snažit využít k přiblížení svých finančních služeb lidem, kteří k nim nemají  přístup klasickou cestou. K získání této konkurenční výhody ale nejdříve musí finanční instituce na trzích navázat spolupráci s mobilními operátory.

Zdroj: Gartner (Mobile Payment Forecast, červen 2010)Komentáře