Gartner: Evropský trh outsourcingových služeb letos ovlivňuje dluhová krize

Analytická společnost Gartner zveřejnila odhad hodnoty trhu outsourcingových služeb pro letošní rok. Jak vidí situaci celkově a jak roste role cloudu?

Gartner: Evropský trh outsourcingových služeb letos ovlivňuje dluhová krizeNejrychleji podle Gartneru rostou služby cloud computingu, které zaznamenaly růst výdajů o 48,7 % na 5 miliard dolarů.Podle analytiků Gartneru dosáhnou v letošním roce světové výdaje za outsourcingové služby hodnoty 251,7 miliardy dolarů, což by znamenalo mírný meziroční nárůst o 2,1 %. Zatímco evropský trh outsourcingových služeb bude ovlivněn dluhovou krizí, Gartner očekává, že rozvojové trhy v regionu Asie/Pacifik porostou v tomto segmentu nejvíce.

V tomto regionu porostou podle odhadů výdaje na outsourcingové služby o 1 % (v amerických dolarech) a v roce 2013 dosáhne růst 2,5 %. V Severní Americe Gartner očekává, že zákazníci budou hledat cestu pro přechod dalších IT zdrojů do služeb, díky čemuž by měl outsourcing růst minimálně do roku 2016.

Ekonomická situace v Evropě, která se ještě zhoršila na konci loňského roku, ovlivňuje vládní politiku v mnoha klíčových Evropských zemích. To vedlo Gartner k odhadovanému poklesu IT outouscingu v západní Evropě o 1,9 % na hodnotě.

Kromě toho bude podle Gartneru v evropském veřejném sektoru pokračovat po celý letošní rok strategie opatrných rozpočtů. To nutí mnohé státní organizace přecházet k outsourcingu, díky kterému mohou redukovat náklady na IT a zvýšit jeho efektivitu.

Nejrychleji roste cloud

Nejrychleji podle Gartneru rostou služby cloud computingu, které zaznamenaly růst výdajů o 48,7 % na 5 miliard dolarů. Outsourcing datacenter představoval podle analytiků v roce 2011 celkem 34,5 % trhu outsourcingových služeb, v letošním tento segment nadále poroste, ale již mírněji než v loňském roce.

Oblast outsourcingu aplikací dosáhne letos podle analytiků hodnoty 40,7 miliardy dolarů, což by znamenalo meziroční růst o 2 %. Tento vývoj reflektuje mimo jiné potřebu firem provozovat starší byznysové aplikace na starších prostředích.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře