Gartner: 141 milionů uživatelů letos zaplatí mobilem

Počet uživatelů mobilních plateb překročí podle agentury Gartner v letošním roce 141,1 milionu, což je o 38,2 % více než v roce 2010. Jaký lze očekávat vývoj a objem pateb?

Gartner: 141 milionů uživatelů letos zaplatí mobilemGartner: 141 milionů uživatelů letos zaplatí mobilem. Foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.comObjem plateb by měl dosáhnout 86,1 miliardy dolarů a narůst tak o 75,9 % ze 48,9 miliard v loňském roce. I přes projekce silného růstu analytici Gartneru uvádí, že trh mobilních plateb roste pomaleji, než očekávali.

Navzdory příznivým podmínkám, které panují v rozvinutých ekonomikách, nerostou mobilní platby takovým tempem, jak se čekalo. Mnozí poskytovatelé budou teprve muset přizpůsobit svoji strategii specifickým požadavkům místního trhu. Úspěšné modely z Keni a Filipín není možné kopírovat jinde,“ uvedla Sandy Shen, ředitelka výzkumu v Gartneru. Vysoká penetrace mobilními zařízeními a naopak nízká penetrace bank nejsou jediné faktory úspěchu, poskytovatelé musí přizpůsobit podmínky danému rozvojovému trhu.

Na rozvinutých trzích společnosti rozhlašují podporu Near Field Communication (NFC), aniž by si uvědomovaly komplexitu modelu služby. Věříme, že masové přijetí NFC plateb je minimálně čtyři roky před námi,“ dodala Sandy Shan. Největší překážkou je podle ní nutnost změnit chování uživatelů – přesvědčit je, aby platili svými mobilními telefony místo hotovosti a karet.

Od SMS k WAPu

Gartner očekává, že na rozvojových trzích zůstanou, vzhledem k omezením mobilních telefonů, SMS a USSD (Unstructured Supplementary Service Data) hlavními technologiemi. WAP bude preferovanou technologií přístupu na rozvinutých trzích, kde je mobilní internet široce dostupný. Hlavním pohonem WAP plateb je stahování mobilních aplikací a mobilní komerce. WAP bude v roce 2011 představovat téměř 90 % mobilních transakcí v severní Americe a 70 % v západní Evropě.

Převody peněz a dobíjení kreditu budou pohánět objemy transakcí na rozvojových trzích. Lidé zde často využívají posílání peněz rodinným příslušníkům a přednabíjení jejich mobilních účtů. Nejvíce lze využití těchto služeb pozorovat ve východní Evropě, Blízkém východě a Africe, kde tyto dvě služby letos představují 54 % respektive 32 % všech transakcí.

Mobilní aplikace učí platit mobilem

Díky úspěchu tržišť s mobilními aplikacemi jako je App Store od Applu, a dalším pobídkám k mobilním platbám velkými prodejci jako jsou Amazon a eBay na rozvinutých trzích vč. severní Ameriky a západní Evropy, však platby za zboží a služby vysoce převažují ostatní typy transakcí.

Gartner předpovídá, že v roce 2011 budou platby za nákup zboží tvořit 90 % všech transakcí v severní Americe a 77 % v západní Evropě.

Zdroj: Gartner
Foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.com

.
Úvodní foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.com

Komentáře