EU nařídí větším prodejcům povinně bez poplatku odebrat starou elektroniku

Nový zákon v EU stanoví velkým prodejcům elektroniky povinnost přijímat staré elektrospotřebiče určené pro ekologickou likvidaci.

EU nařídí větším prodejcům povinně bez poplatku odebrat starou elektronikuEU nařídí větším prodejcům povinně bez poplatku odebrat starou elektronikuEvropský parlament minulý čtvrtek schválil plány, které mají donutit velké prodejce přijímat stará elektronická zařízení. Nová pravidla jsou součástí direktivy o elektronickém odpadu a elektronických zařízeních, která postupně vstoupí v platnost během dalších sedmi let.

Pouze třetina elektronického odpadu v Evropské unii je třízena a vhodně zpracovávána. Revidovaná direktiva má zvýšit cíl pro sběr ze současných 4 kg na osobu na přibližně 20 kg na osobu v roce 2020.

Odhaduje se, že množství elektronických zařízení se do roku 2020 zvýší na 12 milionů tun a představitelé EU chtějí 85 % z nich sbírat a zpracovávat.

Plán v konečném důsledku znamená, že větší obchody s elektronikou s prodejnami o rozloze 400 m2 a více budou muset přijímat zařízení jako mobilní telefony, notebooky či televizory bez možnosti vyžadovat poplatek nebo nákup jiného nového produktu.

Upravená směrnice obsahuje také krok proti ilegálnímu exportu elektronického odpadu. Zařízení, jež již nejsou v záruce, mohou být exportována mimo země OECD, pouze pokud byla certifikována jako plně funkční.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © ermess - Fotolia.com

Komentáře