EU chystá zákon zpřísňující povinnost odběru elektronického odpadu

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu hlasuje o opatřeních, které mají snížit množství elektronického odpadu. Povinnost odběru může připadnout na každého prodejce včetně internetových.

EU chystá zákon zpřísňující povinnost odběru elektronického odpaduEU chystá zákon zpřísňující povinnosti odběru elektronického odpadu. Foto: © ermess - Fotolia.comPodle nových nařízení pro snížení množství elektronického odpadu by všichni prodejci elektroniky v Evropě kromě těch nejmenších museli od spotřebitelů přijmout staré spotřebiče.

Výbor pro životní prostředí hlasoval v Evropském parlamentu pro návrh, který všem retailerům a e-tailerům nařizuje povinnost přijmout staré notebooky, desktopy, telefony a další elektroniku, ať už u nich zákazník provedl či neprovedl nákup.

V současné době musí prodejce odebrat starý produkt v okamžiku, kdy jej u něj zákazník obmění. Nová pravidla, která však musí být ještě formálně upravena, by odstranila podmínku pro spotřebitele provést nákup.

Poslanci uvedli, že výrobci i spotřebitelé by měli nést náklady na e-odpad, ne tak plátci daně obecně. Na druhou stranu je podle nich třeba udělat více v oblasti snížení administrativní zátěže a nákladů, kterým společnosti čelí.

Vzrostou i nároky na recyklaci velkých spotřebičů

Členové Evropské unie budou zřejmě muset brzy také splnit nové cíle v oblasti recyklace větších elektronických zařízení. V závislosti na kategorii výbor uvádí, že 70-85 % e-odpadu by mělo být obnoveno a 50-75 % recyklováno.

Návrh výboru, který schválilo 52 hlasů (jeden proti), se stane součástí reformy současné direktivy o odpadech z elektrických a elektronických zařízení (WEEE). Hlasování před celým parlamentem je naplánováno na leden 2012.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © ermess - Fotolia.com
Úvodní foto: © ermess - Fotolia.com

Komentáře