ČSÚ: Tržby z prodeje ICT zařízení vzrostly v prosinci 2011 o desetinu

Podle statistik ČSÚ tržby v maloobchodě v prosinci stagnovaly. Z pohledu celého roku vykázaly mírný nárůst. Významně však narostl zájem spotřebitelů o ICT zařízení.

ČSÚ: Tržby z prodeje ICT zařízení vzrostly v prosinci 2011 o desetinuČSÚ: Tržby z prodeje ICT zařízení vzrostly v prosinci 2011 o desetinuPo očištění o sezónní vlivy a pracovní dny se tržby v maloobchodě podle Českého statistického úřadu v prosinci 2011 zvýšily reálně meziměsíčně o 0,5 % a meziročně očištěné pouze o pracovní dny o 3,3 %.

ČSÚ dále uvádí, že pokračoval vyšší zájem spotřebitelů o nákupy počítačového a komunikačního zařízení (růst tržeb o 10,7 %). Růst zaznamenal i prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 4,2 %), avšak v porovnání s předchozími měsíci se jeho tempo výrazně zpomalilo.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku činil 102,0 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Naopak nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

Maloobchodní prodej v roce 2011

Za celý rok 2011 se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) zvýšily reálně meziročně o 1,9 %.


 

Tržby v maloobchodě (CZ-NACE 47) - mezinárodní porovnání

Zdroj: Eurostat, ČSÚ


Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,6 %, k meziročnímu poklesu došlo pouze v měsíci září. Průměrný cenový deflátor za rok 2011 činil 102,2 %. Ceny se zvýšily za pohonné hmoty o 11,0 %, v maloobchodě s potravinami o 4,4 % a s nepotravinářským zbožím naopak klesly o 1,9 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webových stránkách Eurostatu.

Zdroj: ČSÚ

Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře