ČSÚ: Tržby prodej ICT zboží v srpnu rostly o 8 %

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,1 %. Nejvíce v srpnu rostly tržby za prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby.

ČSÚ: Tržby prodej ICT zboží v srpnu rostly o 8 %ČSÚ: Tržby prodej ICT zboží v srpnu rostly o 8 %Poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) se v srpnu 2012 reálně meziměsíčně zvýšily o 0,1 %. Meziročně očištěné o pracovní dny však klesly o 0,8 %, stejný pokles zaznamenaly tržby bez očištění.

Meziroční pokles při stejném počtu pracovních dní v srpnu letos i loni ovlivnil nižší prodej v motoristickém segmentu, naopak k jeho zmírnění přispěl růst v maloobchodě.

Nejvíce rostly tržby za prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 8,0 %). K celkovému růstu přispěl vyšší prodej oděvů a obuvi (o 6,8 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 4,0 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 3,9 %) a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 2,0 %), uvádí ČSÚ.

Statistici také konstatují, že pokračovalo snižování cen v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením. Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,2 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin.


Tržby v maloobchodě (CZ-NACE 47) - mezinárodní porovnání

Zdroj: Eurostat, ČSÚ


Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webu Eurostatu.


Zdroj: Eurostat, ČSÚ

Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře