ČSÚ: Obliba nákupů přes internet přetrvává, prodej ICT poklesl

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v červnu reálně meziměsíčně o 0,4 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní se zvýšily o 0,8 %. ICT produktům se nedařilo.

ČSÚ: Obliba nákupů přes internet přetrvává, prodej ICT pokleslČSÚ: Obliba nákupů přes internet přetrvává, prodej ICT pokleslPo očištění o sezónní vlivy se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) v červnu reálně meziměsíčně zvýšily o 0,4 % a meziročně očištěné o pracovní dny o 0,8 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 1,0 %, částečně vlivem o jeden den nižšího počtu pracovních dní v červnu 2012 oproti stejnému měsíci 2011. Uvádí do Český statistický úřad v pravidelné zprávě.

Na poklesu tržeb v maloobchodě se nejvíce podílel nižší prodej pohonných hmot a potravin v nespecializovaných i specializovaných prodejnách (pokles tržeb o 1,2 %, resp. o 3,2 %). Pokles zaznamenaly také tržby nespecializovaných prodejen s převahou nepotravinářského zboží (o 3,5 %) a specializovaných prodejen s výrobky pro domácnost a s počítačovým a komunikačním zařízením (shodně o 1,3 %).

Výraznější růst zaznamenaly pouze tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 7,7 %), které nepřetržitě rostly od listopadu 2009.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,2 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Naopak nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webu Eurostatu.

Za celé 2. čtvrtletí 2012 se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) snížily reálně meziročně o 2,4 % (ve 2. čtvrtletí 2012 bylo o dva pracovní dny méně. Tržby za nepotravinářské zboží stagnovaly, za pohonné hmoty a potraviny klesly (o 4,2 %, resp. o 2,6 %).


Tržby v maloobchodě (CZ-NACE 47) - mezinárodní porovnání

Zdroj: ČSÚ, Eurostat
Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře