ČSÚ: Největší nárůst tržeb v maloobchodě v březnu zaznamenaly prodejny ICT zboží

Tržby v maloobchodě vzrostly v březnu reálně meziměsíčně o 0,4 %, meziročně se zvýšily o 1,5 %. Nejvýrazněji se navýšily tržby prodejen ICT zařízení. Příjmy za ICT služby nadále klesají.

ČSÚ: Největší nárůst tržeb v maloobchodě v březnu zaznamenaly prodejny ICT zbožíČSÚ: Největší nárůst tržeb v maloobchodě v březnu zaznamenaly prodejny ICT zbožíPodle zprávy Českého statistického úřadu se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy v březnu 2012 meziměsíčně reálně zvýšily o 0,4 % a meziročně očištěné o pracovní dny vzrostly o 1,5 %. Sezónně neočištěné tržby se snížily o 0,3 % při nižším počtu pracovních dní (-1).

Nejvíce rostly tržby specializovaných prodejen počítačových a komunikačních zařízení (o 12,5 %), oděvů a obuvi (o 10,7 %) a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 6,3 %).

Mírnější růst zaznamenal prodej výrobků pro domácnost (o 1,9 %), prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 1,1 %) a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 0,7 %).nPokles zaznamenal prodej v nespecializovaných i specializovaných prodejnách potravin (o 2,1 %, resp. o 1,8 %).

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 101,7 %. Nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

Za celé 1. čtvrtletí 2012 se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) zvýšily reálně meziročně o 0,9 %.


Tržby v maloobchodě - mezinárodní srovnání

 

Zdroj: Eurostat, ČSÚ


Tržby v ICT službách klesají

V informačních a komunikačních činnostech pokračoval pokles tržeb započatý ve 2. čtvrtletí 2011. Nyní se příjmy snížily o 0,4 %. Celkový pokles ovlivnily zejména nižší tržby v telekomunikačních činnostech (o 4,1 %), vydavatelských činnostech (o 5,1 %) a informačních činnostech (o 8,6 %), které zahrnují např. činnosti tiskových kanceláří, činnosti související s webovými portály a se zpracováním dat a hostingem. Snížení tržeb zaznamenal také filmový a hudební průmysl (o 6,1 %).

Růst tržeb vykázaly pouze činnosti v oblasti informačních technologií (o 6,2 %) a tvorba programů a vysílání (o 20,0 %).

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webu Eurostatu.

Zdroj: ČSÚ, Eurostat
Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře