ČSÚ: Maloobchodní tržby za ICT v červenci rostly jen mírně

Maloobchodní tržby v červenci po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny reálně meziměsíčně stagnovaly. Meziročně se tržby zvýšily o 0,1 %. Jak si vedlo zboží v ICT a jak se vyvíjí prodeje přes internet?Český statistický úřad v měsíční zprávě uvedl, že tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny v červenci reálně meziměsíčně stagnovaly. Po očištění o pracovní dny tržby meziročně vzrostly o 0,1 %.

Největší vliv na meziroční pokles měl prodej potravin, naopak k jeho zmírnění přispěl růst v motoristickém segmentu.

Tržby z prodeje počítačových a komunikačních zařízení se meziměsíčně navýšily o 2,8 %. Cena ICT zboží však naopak v průměru meziročně klesla o 10,7 %.

Nadále pokračuje růst prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby, a to o 8,5 %. Tempo růstu se však ve srovnání s předchozími měsíci letošního roku zpomalilo.

ČSÚ: Tržby v maloobchodě v červenci 2011

Největší vliv na celkový pokles tržeb měl nižší prodej potravin, a to jak v nespecializovaných, tak i specializovaných prodejnách (o 6,4 %; resp. o 3,0 %). Přetrvával pokles prodeje pohonných hmot, snížily se také tržby za prodej farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží o 2,6 % a výrobků pro domácnost o 0,1 %. Naopak rostly tržby za textil a obuv o 7,7 %, výrobky pro kulturu a rekreaci o 3,7 %.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku činil 102,2 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Nejvíce se snížily ceny v již avizovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 10,7 %), textilem a obuví (o 2,8 %) a výrobky pro domácnost (o 2,0 %).

Zdroj: ČSÚ, EurostatKomentáře