Cloud bude do roku 2014 hlavní platformou

Většina evropských CIO věří, že do roku 2014 se cloud stane jejich hlavní IT provozní platformou. Jakým hlavním výzvám podniky před přijetím cloudu čelí?

Cloud bude do roku 2014 hlavní platformouCloud bude do roku 2014 hlavní platformou Foto: © Tom Wang - Fotolia.comAčkoliv relativně málo podniků uvedlo, že mají cloud computing nasazen napříč celou firmou (16 %), mnoho z nich věří, že se cloud stane nejdůležitější součástí jejich IT (60 %).

Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Colt, poskytovatel komunikačních služeb, mezi 500 řediteli IT z Beneluxu, Francie, Německa, Španělska a 100 CIO z Velké Británie.

Průzkum ukazuje, že 58 % respondentů považuje snadnost přechodu jako klíčovou výzvu pro přijetí cloudu. Mezi dalšími důležitými faktory respondenti uvádějí zajištění kvality (55 %), zdůvodnění výdajů (55 %) a nařízení o bezpečnosti a správu klientských dat (54 %).

Firmy každým rokem přehodnocují a nasazují cloudové služby ve vyšší míře. Hlavním důvedem je potřeba být pružnější a reagovat na každodenní změny podnikatelského prostředí,“ uvedl Mark Leonard, CIO společnosti Colt.

Bezpečnost vzbuzuje obavy spíše na západě

Hlavní obavy ze zabezpečení cloudu mají podniky z Velké Británie (74 %) a Německa (70 %). Ředitelé IT ve firmách se obávají také z uzamčení v rámci dodavatele (46 %) a částečně také jeho geografického umístění (31 %).

Privátní cloudy jsou populární především ve Španělsku (58 %), Německu (57 %) a Velké Británii (56 %). Firmy již překonávají obavy z jejich zabezpečení, na druhou stranu mohou být hůře škálovatelné a nákladnější na provoz.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © Tom Wang - Fotolia.comKomentáře