Canalys: Oproti IT odvětví distributoři v roce 2011 celosvětově ztrácejí

Podle zprávy analytické společnosti Canalys distributoři na celosvětové úrovni v 1.čtvrtletí 2011 nerostli stejnou rychlostí jako zbytek IT odvětví. Jaké jsou příčiny?

Canalys: Oproti IT odvětví distributoři v roce 2011 celosvětově ztrácejíDistributoři oproti IT odvětví v roce 2011 celosvětově ztrácejí Foto: © Alterfalter - Fotolia.comObrat hlavních hráčů na trhu IT (Apple, Cisco, Dell, EMC, HP, IBM, Intel, Lexmark, Oracle, Microsoft a SAP) rostl v prvním čtvrtletí 2011 celosvětově o 11 %.

Čtyři největší světoví distributoři (Arrow ECS, Avnet TS, Ingram Micro a Tech Data) vykázali ve stejném období podle analytiků Canalys 11% růst s tím, že mnoho menších distributorů rostlo podstatně méně.

Distributoři slabé výsledky svádějí na přezásobení z loňského roku, nízkou poptávku ze strany retailu, slabé výprodeje a oslabující ekonomiky.

Výsledky ospravedlňují podle tzv. „peer group“ srovnání tedy vzájemného ohodnocení, kde data z výprodejů ukazují, že si vedou stejně jako ostatní a na vině je tedy trh ne oni. Ačkoliv lze tyto argumenty považovat za platné a ospravedlnitelné, Canalys tvrdí, že distributoři musí brát v potaz širší souvislosti a uvědomit si, že poprvé v této dekádě působí trendy odvětví proti nim.

Faktory růstu odvětví se mění

Podle zprávy distribuční trh posledních 10 let těžil z rychlého přijetí notebooků, netbooků a virtualizace serverů, přičemž jak pro B2B, tak pro B2C stáli distributoři vždy uprostřed cesty od výrobce k zákazníkovi. Faktory růstu odvětví se však podle Canalysu změnily.

Na vzestupu je sice stále mobilita, ale nelze opomenout, že se smartphony a tablety prodávají v některých případech nejen na přímo, ale roste také prodej přes poskytovatele služeb a operátory. Zdravý je trh serverů a úložišť, který pohání aktivita datových center a cloudových aplikací.

Kromě těchto odvětvových změn si je však třeba uvědomit, že ekonomický růst přichází především ze zemí mimo západní Evropu a Spojené státy, kde již top 4 distributoři nemají tak silné zastoupení, nebo v některých případech i chybí (MEA, Rusko, Japonsko, apod.). V těchto zemích je podle analytiků přerostou lokální distributoři, příkladem budiž ruský Merlion.

Zdroj: Canalys
Titulní foto: © Alterfalter - Fotolia.com
Úvodní foto: © Alterfalter - Fotolia.com

Komentáře