APEK: K rozvoji elektronické komerce přispějí i tablety

U příležitosti dvacátého výročí prvního připojení k internetu v tehdejším Československu shrnuje Asociace pro elektronickou komerci vývoj na poli e-shopů, který byl a dál prý bude ve znamení růstu.APEK: K rozvoji elektronické komerce přispějí i tabletyAsociace pro elektronickou komerci (APEK) připomíná dvacáté výročí od prvního českého připojení k internetu. Došlo k němu ve čtvrtek 13. 2. 1992 v jedné z poslucháren elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. První internetoví obchodníci se podle APEK začali objevovat už o čtyři roky později.

Mezi průkopníky patřila například Vltava.cz. nebo dnes již neexistující Shop.cz,“ vzpomíná ve zprávě pro média Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci. Od té doby počet internetových obchodníků neustále roste a zvyšují se i obraty za prodané zboží.

Zatímco v roce 2001 utržili prodejci 1 miliardu korun, o deset let později to bylo již 37 miliard korun. Výrazným způsobem narostly i počty internetových zákazníků. Před osmi lety nakupovalo na Internetu 700 tisíc lidí, v loňském roce to bylo již 5,7 milionů spotřebitelů. V současnosti nakupuje na Internetu 95 procent internetové populace,“ shrnuje vývoj Jan Vetyška.

Další rozvoj elektronické komerce lze podle jeho slov očekávat i v příštích letech. „Důvodem bude nejen stále širší nabídka nabízených produktů, ale také čtyřiadvacetihodinový přístup k internetu. Tomu napomáhá vyšší rychlost a dostupnost internetu, stejně tak nárůst užívání chytrých telefonů a tabletů s Internetem,“ uzavírá Jan Vetyška.

Zdroj: APEKKomentáře